Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.444.2024.2.AS
Podział majątku wspólnego małżonków oraz zniesienie współwłasności nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
•prawidłowe w zakresie podziału majątku wspólnego,
•nieprawidłowe w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy powstania obowiązku podatkowego w związku z podziałem majątku wspólnego małżonków oraz zniesieniem współwłasności nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie organu – pismem z 23 sierpnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 21 sierpnia 2018 roku zakupiła Pani razem z Partnerem przed zawarciem małżeństwa działkę pod budowę domu (każdy otrzymał po 1/2 udziału) oraz udział w drugiej nieruchomości po 1/12 dla każdego – otrzymany w darowiźnie (droga dojazdowa do zakupionej działki).
W kwietniu 2019 roku razem z Partnerem rozpoczęła Pani budowę domu na zakupionej działce.
Dnia 28 września 2019 roku razem z Partnerem zawarła Pani związek małżeński i od tego czasu miała Pani wspólność majątkową (nie było zawartej umowy rozdzielności majątkowej). W związku z czym wszystkie nakłady od 28 września 2019 r. ponoszone na budowę domu, wyposażenie i utrzymanie, jak i inne rzeczy nabyte po tej dacie były liczone jako wspólność majątkowa.
Na koniec 2020 roku zakończono budowę domu o powierzchni użytkowej 175 m2 mając cały czas wspólność majątkową. W dniu 15 listopada 2023 r. zawarto ugodę sądową dotyczącą zniesienia współwłasności i podziału majątku wspólnego.
Zgodnie z ugodą sądową z dnia 15 listopada 2023 r. zniesienie współwłasności i podział majątku wspólnego dotyczyło nieruchomości gruntowej (współwłaściciele w udziałach 1/2) zabudowanej budynkiem mieszkalnym wraz z wyposażeniem wchodzącym w skład majątku wspólnego małżonków, nieruchomości gruntowej (współwłaściciele w udziałach 1/12) oraz majątku wspólnego – prawo własności motocykla (...). Łączna wartość wyżej wymienionych elementów wynosi 600.000 złotych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty