Wyrok NSA z dnia 19 marca 2024 r., sygn. I OSK 353/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 września 2022 r. sygn. akt II SA/Po 308/22 w sprawie ze skargi K. K. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 23 marca 2022 r. Nr SKO-4110/358/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 9 września 2022 r. sygn. akt II SA/Po 308/22, oddalił skargę K. K. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 23 marca 2022 r. Nr SKO-4110/358/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu Sąd zwrócił uwagę na ustalenia organów, z których wynika, że P. T. – ojciec skarżącej i jej brata, ma 49 lat i pracuje zawodowo. Z jego oświadczenia wynika, że nie może się zajmować synem ponieważ założył nową rodzinę, którą musi utrzymać i zająć się córką, która była po operacji. Podał, że nie ma osobistego kontaktu z synem, nie pomaga synowi, gdyż ten tę pomoc odrzucał. Jednak zdaniem Sądu I instancji fakt zmiany sytuacji życiowej ojca względem syna z poprzedniego małżeństwa nie świadczy o ustaniu obowiązku alimentacyjnego. W szczególności, że jak wynika z ustaleń organów, choroba syna ujawniła się dopiero w dorosłym życiu i wymaga on stałej opieki innej osoby. Opiekę tę sprawuje siostra, lecz w świetle powołanych przepisów sam fakt sprawowania opieki nie jest wystarczający do uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. W orzecznictwie wskazuje się, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osoba zobowiązana do alimentacji w dalszej kolejności uzyska dopiero w sytuacji, gdy brak będzie osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności do alimentacji, to jest gdy takiej osoby nie będzie albo gdy osoba taka nie będzie w stanie sprawować opieki nad potrzebującym. Świadczenie pielęgnacyjne nie jest bowiem skierowane do kogokolwiek z rodziny, krewnych czy osób zaprzyjaźnionych z osobą potrzebującą opieki, w zależności od tego, kto tej opieki się podejmie. Jest to świadczenie przeznaczone wyłącznie dla określonej wyżej kategorii osób. To nie rodzina bowiem decyduje, komu spośród jej członków winno być przyznane świadczenie pielęgnacyjne, a decyduje o tym przepis prawa. W tych okolicznościach to ojcu w pierwszej kolejności przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, bowiem nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jest osobą zdrową, aktywną zawodowo, ma obiektywną możliwość podjęcia się opieki nad synem. Reasumując, w ocenie Sądu, nie istnieją więc obiektywne powody uniemożliwiające ojcu podjęcia się opieki nad niepełnosprawnym synem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty