30.07.2024 Obrót gospodarczy

Znaczenie dobra dziecka w sprawach o unieważnienie uznania ojcostwa - Wyrok SN z dnia 30 lipca 2024 r., sygn. II CSKP 520/24

Dobro dziecka oraz potrzeba ustalenia jego pochodzenia zgodnie z prawdą biologiczną mogą przeważyć nad interesami dorosłych i nawet w sytuacji, gdy prawo właściwe do rozstrzygnięcia sporu wymaga zastosowania przepisów obcych, sądy mogą zastosować prawo polskie, jeśli skutki zastosowania prawa obcego byłyby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący) ‎

SSN Agnieszka Jurkowska-Chocyk (sprawozdawca) ‎

SSN Piotr Telusiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 30 lipca 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej V. K. ‎od wyroku Sądu Okręgowego w Siedlcach ‎z 17 października 2023 r., V Ca 1032/21, ‎w sprawie z powództwa Prokuratora Rejonowego w Siedlcach ‎przeciwko V. K., E. K. i małoletniej W. K. ‎o unieważnienie uznania dziecka,

I. oddala skargę kasacyjną;

II. oddala wniosek E. K. o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Orzeczenie to zostało zmienione wyrokiem Sądu Okręgowego w Siedlcach z 25 marca 2021 r., V Ca 297/19, w którym oddalono powództwo Prokuratora. Wyrokiem z 22 października 2021 r., wydanym w sprawie IV CSKP 349/21 na skutek wniesionych skarg kasacyjnych przez pozwaną E. K. ‎i Prokuratora, Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Okręgowego przyjmując, ‎że w sprawie – na podstawie art. 7 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe (dalej: „p.p.m.”) – mają zastosowanie przepisy prawa polskiego, albowiem zastosowanie w przedmiotowej sprawie prawa obcego (ukraińskiego) prowadziłoby do skutków sprzecznych z dobrem dziecka.

Rozpoznając ponownie sprawę, Sąd Okręgowy wyrokiem z 17 października 2023 r. oddalił apelację pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego i orzekł o kosztach postępowania.

Z ustaleń faktycznych Sądów meriti wynika, że małoletnia W. K. urodziła się […] w S. i jest córką E. K., posiadającej obywatelstwo ukraińskie. W. K. została uznana przez V. K. przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w S. 21 grudnia 2006 r. V. K. posiada również obywatelstwo ukraińskie. Obecna w USC w S. w trakcie składania oświadczenia E. K. wyraziła zgodę na to uznanie. Matka dziecka jest panną i nie ma innych dzieci oprócz małoletniej W.. Pozostawała ‎w nieformalnym związku z V. K. od 1996 r. do 2008 r. Od 2005 r. matka dziecka współżyła płciowo również z A. W.. E. K. stosunki z tym mężczyzną miała również m.in. w czasie wspólnego wyjazdu do Danii w lipcu 2005 r. Po urodzeniu się W. K., pomimo że miała wątpliwości kto jest jej ojcem, czy V. K., czy A. W., zgodziła się, aby dziecko uznał V. K., z którym wówczas mieszkała. A. W., pomimo że nie był wpisany jako ojciec dziecka, wspierał finansowo matkę dziecka, jak również odwiedzał dziecko, zarówno przed rozstaniem E. K. z V. K., jak i później. Małoletnia z czasem zaczęła mówić do niego wujku. Wsparcie ze strony A. W. zakończyło się, gdy E. K. podjęła działania celem korekty pod względem formalno-prawnym ojcostwa córki W.. A. W. zaprzecza, że jest ojcem W. i nie zamierza jej dobrowolnie uznać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne