Rozliczanie kosztów ogrzewania zgodne z ustawą - Wyrok SN z dnia 22 maja 2024 r., sygn. II CSKP 1858/22
Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, wybierając metodę rozliczania kosztów zakupu ciepła, musi zapewnić, aby metoda ta stymulowała energooszczędne zachowania oraz umożliwiała ustalanie opłat w sposób odpowiadający rzeczywistemu zużyciu ciepła, przy czym spełnienie tych warunków zgodne z wymogami ustawy odbiera podstawy do kwestionowania ważności uchwał w tym zakresie.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Jacek Grela (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Beata Janiszewska
SSN Marcin Łochowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 22 maja 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej „R.” w L. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 29 października 2021 r., I ACa 51/21,
w sprawie z powództwa A. G. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej „R.” w L. o stwierdzenie nieważności uchwał,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania
oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 29 października 2021 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił apelację.
Sąd drugiej instancji ustalił, że powódka A.S. jest członkiem pozwanej Spółdzielni. Uchwałą Rady Nadzorczej pozwanej nr […] przyjęto Regulamin. Następnie uchwałami nr […]oraz nr […] wprowadzono tekst jednolity tego dokumentu.
Powódka pozostaje w sporze z pozwaną odnośnie do wysokości opłat za energię cieplną i ciepłą wodę wprowadzonych przez spółdzielnię postanowieniami zaskarżonego Regulaminu, ma zatem interes prawny w ustaleniu nieważności spornych uchwał.
Pozwana przy rozliczaniu centralnego ogrzewania metodą podzielników kosztów w latach 2013-2016 przyjęła koszty mocy zamówionej i koszty ogrzewania powierzchni wspólnych na poziomie 27% kosztów ogrzewania budynku, rozliczane według powierzchni użytkowej lokali, a pozostałe koszty, tj. 73% kosztów zużycia ciepła w budynku, rozliczyła według wskazań zarejestrowanych przez urządzenia wskaźnikowe. W sezonie 2017 r. zmieniono podział kosztów zużycia ciepła w budynku na 40% kosztów rozliczonych z powierzchni lokali i 60% kosztów rozliczanych według wskazań podzielników. Pozwana rozliczała koszty ogrzewania budynku na poszczególne lokale bez ustalenia rzeczywistych kosztów ogrzewania poszczególnych lokali. Nie zamontowała urządzeń wskaźnikowych (podzielników kosztów) na każdym grzejniku w lokalach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty