30.04.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 30 kwietnia 2024 r., sygn. II CSKP 1451/22

Złożenie skutecznego oświadczenia o potrąceniu wymaga, aby wierzytelność była wymagalna; jeśli wierzytelność nie jest wymagalna, potrącenie nie wywołuje skutków prawnych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Marcin Krajewski (przewodniczący)

SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska

SSN Maciej Kowalski (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 30 kwietnia 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej Bank spółki akcyjnej w W. ‎od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu ‎z 1 lipca 2021 r., II Ca 1322/20, ‎w sprawie z powództwa L. J. i I. J. ‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od Bank spółki akcyjnej w W. na rzecz L. J. i I. J. po 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

W odpowiedzi na pozew pozwana wniosła o oddalenie powództwa w całości. W piśmie procesowym z 23 stycznia 2018 r. z ostrożności procesowej podniosła zarzut potrącenia – na wypadek, gdyby Sąd doszedł do przekonania, że umowę kredytu należy uznać za nieważną. Zarzut potrącenia został również złożony podczas rozprawy 1 lutego 2018 r. w obecności powodów i ich pełnomocnika.

Wyrokiem z 6 lutego 2020 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej ‎we Wrocławiu oddalił powództwo i wzajemnie zniósł koszty procesu.

Sąd ten ustalił, że 26 listopada 2007 r. L. J. oraz I. B. zawarli z Bankiem S.A. w W. umowę kredytu hipotecznego zgodnie z którą bank udzielił powodom kredytu w kwocie 262 000 zł indeksowanego do CHF, z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego przy ul. S. w D. Kredyt miał zostać wypłacony w PLN przy jednoczesnym przeliczeniu wysokości wypłacanej kwoty (transzy) ‎na CHF według kursu kupna CHF obowiązującego w banku w dniu wypłaty środków (§ 3 ust. 2). Wysokość rat kapitałowo-odsetkowych miała zostać ustalona ‎po przeliczeniu wypłaconego kredytu na CHF (§ 5 ust. 3). Jak postanowiono, raty płatne były w złotych, w kwocie stanowiącej równowartość CHF (§ 5 ust. 4). Kwota raty w złotych przeliczana była na CHF wg kursu sprzedaży obowiązującego w banku w dniu wpływu środków (§ 5 ust. 5). Kredyt został wypłacony w czterech transzach. Powodowie w okresie do 19 grudnia 2016 r. z tytułu zawartej umowy uiścili 168 536,59 zł, którą strona pozwana przeliczyła na 49 089,47 CHF.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty