Zasada reformationis in peius w postępowaniu sądowoadministracyjnym - Wyrok NSA z dnia 15 maja 2024 r., sygn. II OSK 816/23
Zasada reformationis in peius w postępowaniu sądowoadministracyjnym wymaga, aby sąd nie wydawał orzeczeń pogarszających sytuację skarżącego, chyba że naruszenie prawa skutkuje stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 stycznia 2023 r. sygn. akt II SA/Sz 758/22 w sprawie ze skargi [...] w Poznaniu na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu oraz projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie; 2. oddala wniosek [...] w Poznaniu o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 stycznia 2023 r. sygn. akt II SA/Sz 758/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi U. im. A. M. w P., uchylił decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] oraz zasądził od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę 997 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty