28.02.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2024 r., sygn. I OSK 310/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 listopada 2022 r. sygn. akt IV SA/Po 680/22 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia 18 sierpnia 2022 r. nr SKO-ŚR-4184/703/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 17 listopada 2022 r. sygn. akt IV SA/Po 680/22, oddalił skargę A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia 18 sierpnia 2022 r. nr SKO-ŚR-4184/703/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Sąd I instancji wskazał, że przepis art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; dalej u.ś.r. lub ustawa o świadczeniach rodzinnych) literalnie stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty socjalnej. Sąd zgodził się ze stanowiskiem organu odwoławczego, że świadczenie to – co do zasady- przeznaczone jest dla osób całkowicie niezdolnych do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed okresem aktywności zawodowej. Zatem renta socjalna jest świadczeniem innym od pozostałych świadczeń z systemu pomocy społecznej. W przypadkach osób pobierających rentę socjalną, nie jest możliwe wypełnienie warunku zachowania aktywności własnej, ze względu na całkowitą niesprawność organizmu powodującą niezdolność do pracy. W okolicznościach badanej sprawy bezsporne pozostaje, że skarżąca ma ustalone prawo do renty socjalnej, które to prawo nie zostało zawieszone przez organ rentowy. Tym samym w przypadku skarżącej nie została wykazana przesłanka rezygnacji z zatrudnienia lub jego niepodejmowania oraz wystąpiła przesłanka negatywna – ustalenie prawa do renty socjalnej. Powyższe powoduje uznanie, że zasadnie skarżącej odmówiono przyznania wnioskowanego świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne