11.07.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2024 r., sygn. II FSK 1342/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska (sprawozdawca), Protokolant Oktawian Nogaj, po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 10 sierpnia 2021 r. sygn. akt I SA/Rz 471/21 w sprawie ze skargi W. G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 maja 2021 r. nr 0115-KDIT3.4011.103.2021.4.AW w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 sierpnia 2021 r. sygn. akt I SA/Rz 471/21 Wojewódzki

Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi W. G. uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzasadniając wyrok sąd pierwszej instancji wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej skarżący opisał zdarzenie przyszłe, podając, że, jako zainteresowany będący stroną postępowania - wspólnik 1 oraz zainteresowany niebędący stroną postępowania - wspólnik 2, są osobami fizycznymi i jedynymi wspólnikami spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą. Spółka powstała w 2004 r. z przekształcenia spółki cywilnej tych samych wspólników. Wspólnicy wnieśli do spółki wkłady pieniężne, w tej samej wysokości i uczestniczą w równych częściach, tj. po 1/2, w jej zyskach i stratach. W trakcie swojej działalności spółka nabyła kilka zabudowanych nieruchomości. Zainteresowany będący stroną postępowania - wspólnik 1, wypowiedział umowę spółki, co w konsekwencji prowadzi do jej rozwiązania (art. 58 k.s.h.), a zatem zakończenia jej działalności i wykreślenia z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W związku z tym wspólnicy zamierzają podjąć jednomyślną uchwałę o zakończeniu działalność spółki, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w rozumieniu przepisów art. 67-85 k.s.h. oraz zawrzeć porozumienie dotyczące sposobu podziału majątku spółki i rozliczenia się wspólników między sobą z tego tytułu. Z uwagi na to, że udziały kapitałowe wspólników w rozwiązywanej spółce są równe, każdy z nich jest uprawniony do otrzymania połowy jej majątku. Wspólnicy zrezygnowali jednak z podziału in natura całego majątku na dwie równe części i uzgodnili, że w ramach planowanego podziału wspólnik 1 przejmie na wyłączną własność część majątku spółki składającą się z 1 zabudowanej nieruchomości, w której dalej będzie prowadził działalność gospodarczą jako jednoosobowy przedsiębiorca, natomiast wspólnik 2 otrzyma na wyłączną własność część majątku spółki składającą się z 3 zabudowanych nieruchomości, w których także dalej będzie prowadził działalność gospodarczą. W związku z tym, że składniki majątkowe wchodzące w skład majątku spółki, które przejmie wspólnik 1, przedstawiają znacznie większą wartość, niż majątek który w naturze, które przejmie wspólnik 2, otrzyma on od wspólnika 1 dopłatę, tj. środki pieniężne w celu wyrównania do wartości przypadającego na niego udziału.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne