19.06.2024

Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2024 r., sygn. II GSK 568/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Artur Adamiec Protokolant starszy asystent sędziego Agnieszka Cudna po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/Gl 1022/19 w sprawie ze skargi P. W. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 6 września 2019 r. nr PR.543.19.2019 w przedmiocie ustalenia opłaty podwyższonej za wydobywanie kopaliny bez wymaganej koncesji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 6 sierpnia 2020 r., sygn. akt III SA/Gl 1022/19, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę P. W. (dalej jako: "skarżący") na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 6 września 2019 r. w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobycie kopaliny bez wymaganej koncesji.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia 5 marca 2019 r. Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku ustalił skarżącemu opłatę podwyższoną za wydobycie, bez wymaganej koncesji, w okresie od marca 2018 r. do 3 grudnia 2018 r., 1 515,21 t piasku ze żwirem z działek o nr ewidencyjnych [...] i [...], położonych w miejscowości B., obręb [...], gmina B., powiat brodnicki, województwo kujawsko-pomorskie. Wysokość opłaty podwyższonej wyniosła 36 365 złotych.

Na skutek odwołania skarżącego Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, decyzją z dnia 6 września 2019 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Skargę na powyższą decyzję organu złożył skarżący. Sąd pierwszej instancji skargę oddalił. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że wobec wykonywania przez skarżącego prac ziemnych, w wyniku których doszło do odłączenia kopaliny od złoża, a więc jej wydobycia, bez wymaganej koncesji, skarżący zasadnie został obciążony opłatą podwyższoną na mocy ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. Dz. U. Z 2019 r., poz. 868; dalej jako: "p.g.g."). W ocenie Sądu określenie kręgu stron nastąpiło w oparciu o poczynione ustalenia faktycznie, nie zaś, jak twierdzi skarżący, tylko na podstawie zawiadomienia osoby trzeciej. Zasadnie zatem, według Sądu, organ stwierdził, że na ww. działkach prowadzone było wydobycie kopaliny, a wydobywającym i zarazem stroną postępowania, był skarżący. Zdaniem Sądu zarówno osoba wydobywającego, którym był skarżący, jak i fakty wydobycia kopaliny w ilości określonej w decyzji zostały w toku sprawy prawidłowo ustalone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty