Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.244.2024.4.RK
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wash-out.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wash-out.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 12 lipca 2024 r. (wpływ 12 lipca 2024 r.) oraz pismem z 26 lipca 2024 r. (wpływ 30 lipca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (przedstawiony ostatecznie w uzupełnieniu do wniosku z 26 lipca 2024 r.)
X. Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej: Spółka) jest spółką podlegającą obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy CIT. Działalność gospodarcza spółki obejmuje handel towarami rolno-spożywczymi. Towarami sprzedawanymi przez Spółkę są w głównej mierze zboża, rośliny oleiste oraz rośliny wysokobiałkowe. Towary są nabywane przez spółkę przeważnie od zagranicznych dostawców, a następnie są odpłatnie zbywane na rzecz kontrahentów.
W ramach prowadzonej działalności handlowej Spółka zawarła umowę sprzedaży zboża numer (...) na rzecz A. sp. z o.o. z siedzibą w Polsce (...), NIP: (...) (dalej: Kontrahent). Na podstawie powyższej umowy, Spółka zobowiązała się do sprzedaży na rzecz Kontrahenta 3700 ton kukurydzy po cenie 128 euro za tonę, w uzgodnionym terminie dostawy. W celu realizacji kontraktu z Kontrahentem, Spółka planowała zawrzeć umowę zakupu 3700 ton kukurydzy od zagranicznego dostawcy B., posługującą się numerem NIP: (...), z siedzibą w Ukrainie (...) [dalej: Dostawca).
Spółka oraz Dostawca w ramach wstępnych negocjacji uzgodnili oraz przygotowali projekt umowy dotyczącej kupna kukurydzy po cenie 125 euro za tonę. Dostawca ostatecznie nie zawarł umowy sprzedaży ze Spółką, powołując się na gwałtowny wzrost ceny kukurydzy na wewnętrznym rynku. Jednocześnie Dostawca zaproponował nabycie kukurydzy po cenie 153 euro za tonę. Zaoferowana cena zakupu przez Dostawcę przewyższała ustaloną cenę sprzedaży. Uniemożliwiło to Spółce wywiązanie się z dostawy towaru na rzecz Kontrahenta w pierwotnie umówionej wysokości oraz cenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty