Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.261.2024.1.PK
Uznanie za ukryty zysk odroczonej zapłaty za kupioną nieruchomość – kredyt kupiecki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za ukryte zyski odroczoną zapłatę za zakup nieruchomości od podmiotu powiązanego ze Spółką oraz ustalenia podstawy opodatkowania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji podzespołów (...). Wnioskodawca produkuje również konstrukcje (...). Spółka produkuje wyroby w oparciu o dokumentację własną ((...)), jak i dokumentację klienta (...).
Wnioskodawca w prowadzonej działalności gospodarczej korzysta z własnych, jak i ze składników majątku będących własnością podmiotów trzecich, będących podmiotami powiązanymi. Od podmiotu powiązanego – Udziałowca Spółka wynajmuje nieruchomości (czyni to od kilku lat przed przejściem na CIT estoński). Nieruchomości wynajmowane od Udziałowca wykorzystywane są przez Spółkę jako hale produkcyjne, hale magazynowe i pomieszczenia administracyjno-biurowe. W odniesieniu do nieruchomości wziętych przez Spółkę w najem od podmiotów powiązanych, to Spółka wzięła je w najem w stanie pozwalającym wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem. Spółka nie musiała czynić nakładów lub ulepszeń by dostosować przedmiot najmu do własnych potrzeb.
Należy stwierdzić, że Udziałowcy Spółki zadbali o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej. Czynsz najmu jest płatny miesięcznie i jest skalkulowany zgodnie z cenami rynkowymi. Uszczegółowiając, Spółka od wielu lat wynajmuje odpłatnie lokal użytkowy na cele prowadzonej działalności od przedsiębiorstwa osoby fizycznej, którego właścicielem jest jeden ze wspólników spółki, drugi wspólnik to małżonek, jest on dominujący zarówno co do liczby udziałów jak i prawa głosu. Między tymi małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólnoty majątkowej, zaś wynajmowana spółce nieruchomość należy do ich majątku wspólnego. Zachowane są warunki rynkowe najmu między podmiotami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty