26.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.269.2024.1.IN

Po zakończeniu okresu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek powstaje obowiązek do zapłaty ryczałtu z tytułu zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem dopiero z chwilą jego faktycznego rozdysponowania stosownie do art. 28t ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnejw zakresie ustalenia czy po zakończeniu okresu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek Wnioskodawca zobowiązany będzie do opodatkowania zysku przekazanego na kapitał zapasowy Spółki dopiero w chwili jego faktycznego rozdysponowania, tj. przeznaczenia do dystrybucji w jakiejkolwiek formie, w tym w postaci wypłaty akcjonariuszom dywidendy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „ustawa o CIT”). Począwszy od lutego 2022 r. Wnioskodawca korzysta z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na podstawie przepisów zawartych w rozdziale 6b ustawy o CIT. Część zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek została przekazana na kapitał zapasowy Wnioskodawcy na mocy uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Wnioskodawcy i nie została rozdysponowana do akcjonariuszy Wnioskodawcy, pozostając na kapitale zapasowym Wnioskodawcy w celu dalszego finansowania jego działalności. Wnioskodawca prowadzi ewidencję rachunkową, która pozwala zidentyfikować zasady opodatkowania obowiązujące w okresie, z którego pochodzi zatrzymany zysk na kapitale zapasowym Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie wyklucza, że po upływie 4-letniego okresu zakończy opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek i powróci do opodatkowania na zasadach ogólnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne