25.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.255.2024.2.PR

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 4 lipca 2024 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą rozliczając się za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Dochody swoje opodatkowuje podatkiem liniowym. Działa w branży informatycznej. Głównym przedmiotem jego działalności jest tworzenie i rozwój nowoczesnego oprogramowania, narzędzi oraz ich elementów składowych, które następnie są sprzedawane do kontrahenta w ramach świadczonych usług na jego rzecz, na podstawie odpowiedniej umowy współpracy.

Działalność Wnioskodawcy związana jest z wytwarzaniem, rozwijaniem oraz ulepszaniem programów komputerowych (tj. oprogramowanie, części oprogramowania), które według art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych są utworami.

Należy wskazać, że Wnioskodawca tworzy i rozwija kilka rodzajów programów komputerowych oraz algorytmów lub ich części. Rozwój ten obejmuje modyfikację, ulepszenia i tworzenie nowych modułów. Z uwagi na tożsamość podejmowanych czynności na potrzeby niniejszego wniosku będą one określane jako „oprogramowanie”. Określenie „oprogramowanie” będzie stosowane do wszystkich rodzajów programów komputerowych, algorytmów oraz ich części, modyfikacji i ulepszeń. Wszystkie te działania stanowią bowiem odrębne programy komputerowe oraz algorytmy w rozumieniu prawa autorskiego z uwagi na świadczenie usług dla kontrahenta. Na potrzeby niniejszego wniosku będzie stosowanie określenie „kontrahent”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne