09.05.2024

Wyrok SN z dnia 9 maja 2024 r., sygn. II CSKP 1004/22

9 maja 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
‎SSN Marta Romańska
‎SSN Monika Koba (sprawozdawca)

Protokolant Anna Młyniec

po rozpoznaniu na rozprawie 9 maja 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej I. B.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 31 sierpnia 2020 r., VI ACa 618/19,
‎w sprawie z powództwa I. B.
‎przeciwko Pogotowiu Ratunkowemu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w W.
‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Monika Koba Dariusz Dończyk Marta Romańska

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 16 maja 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo I. B. przeciwko Pogotowiu Ratunkowemu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w W. o zapłatę kwoty 111 254 zł tytułem odszkodowania i orzekł o kosztach procesu.

Sąd pierwszej instancji ustalił między innymi, że strony 24 marca 2009 r. zawarły umowę, w której pozwany (udzielający zamówienia) powierzył powodowi (przyjmującemu zamówienie) prowadzenie samodzielnej opieki lekarskiej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie usług wykonywanych przez udzielającego zamówienia, w tym realizacji wezwań oraz zleceń, wykonywania świadczeń zdrowotnych zgodnie z kompetencjami powoda podczas realizacji wezwań oraz zleceń w lotniczych zespołach ratownictwa medycznego i zespołach transportowych udzielającego zamówienia, kwalifikacji lotów zgodnie z udzielonymi przez pozwanego wytycznymi, udzielanie merytorycznych zaleceń dotyczących przygotowania pacjenta do transportu lotniczego. Powód zobowiązał się do udzielania świadczeń zdrowotnych w systemie dyżurów według określonego przez pozwanego harmonogramu (grafik dyżurów).

Problem we współpracy stron pojawił się z końcem 2016 r. W artykule „Temat dnia: szpitalny oddział ratunkowy - piekło […]" opublikowanym 12 listopada 2016 r. i dostępnym online powód udzielił wywiadu powodując, iż ratownicy medyczni jako grupa zawodowa, poczuli się zniesławieni. Osoby związane ze środowiskiem brały aktywny udział w dyskusji, która rozgorzała na forum internetowym. Szczególny problem po wypowiedziach powoda pojawił się w bazie w Ł., w której ratownicy medyczni czuli się wyjątkowo dotknięci słowami swojego kolegi, z którym pracowali. Celem polubownego rozwiązania sporu pozwany podjął się organizacji spotkania mediacyjnego między powodem a ratownikami medycznymi. Nie doprowadziło ono do porozumienia. W związku z brakiem rozwiązania konfliktu i powstaniem problemu w zakresie bezpiecznego planowania załóg pozwany pismem z 14 grudnia 2016 r. na podstawie § 16 ust 2 rozwiązał łączącą strony umowę z zachowaniem 2 miesięcznego okresu wypowiedzenia bez podania przyczyny. Pismem z 21 lutego 2017 r. powód wskazał, że wypowiedzenie umowy jest bezskuteczne, zaś uniemożliwienie mu realizacji umówionych świadczeń, rodzić będzie odpowiedzialność odszkodowawczą. Pismem z 15 stycznia 2018 r. odstąpił natomiast od umowy i wezwał pozwanego do zapłaty kwoty 111 254 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp