24.04.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 kwietnia 2024 r., sygn. II CSKP 48/22

Błędne ustalenie daty wymagalności przez sąd polubowny nie stanowi naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego i nie uzasadnia uchylenia wyroku sądu polubownego przez sąd państwowy na podstawie klauzuli porządku publicznego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Grzegorz Misiurek

‎SSN Dariusz Zawistowski

Protokolant Agnieszka Łuniewska

po rozpoznaniu na rozprawie 12 kwietnia 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej P. spółki akcyjnej w W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z 13 marca 2019 r., VII AGa 1150/18, ‎w sprawie ze skargi C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. ‎przeciwko P. spółce akcyjnej w W. ‎o uchylenie wyroku sądu polubownego,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2014 roku C. spółka z o.o. w W. (dalej: „C”) wniósł skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego - Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie z 24 kwietnia 2014 r. wydanego w sprawie o sygn. akt SA 67/13 w punktach III i IV, wskazując na sprzeczność wyroku z podstawowymi zasadami porządku publicznego w Rzeczypospolitej Polskiej wynikającą z rażącego naruszenia naczelnej zasady prawa cywilnego - prawa podmiotowego do odsetek przez błędne ustalenie daty wymagalności roszczenia odsetkowego za opóźnienie i pozbawienie go takiego prawa oraz na niezachowanie podstawowych zasad postępowania przed sądem polubownym polegające na rażącym naruszeniu prawa materialnego przez dokonanie wadliwej wykładni art. 481 § 1 i art. 455 k.c.

Pierwsza z wymienionych umów została podpisana w imieniu C. przez S. M., a druga przez D. L.. 28 sierpnia 2013 r. J. K. i P. S., a 5 grudnia 2013 roku M. D. oraz J. K., działając w imieniu i na rzecz C., w celu uniknięcia wątpliwości, na podstawie art. 103 § 1 k.c. potwierdzili wszelkie czynności prawne i faktyczne, w tym zapewnienia ‎i oświadczenia złożone przez D.L. oraz S.M. dokonane ‎w związku z negocjowaniem, podpisaniem i aneksowaniem oraz wszelkimi czynnościami związanymi z realizacją projektu wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego G.. w P. oraz umowy ramowej dostawy i wdrożenia oprogramowania zintegrowanego systemu informatycznego z 1 marca 2004 r. porozumienia o przystąpieniu do umowy ramowej z 7 października 2004 r. oraz umowy szczegółowej na wdrożenie systemu z 30 grudnia 2004 r. zmienionej aneksem nr 1 z 3 sierpnia 2006 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty