Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.214.2024.3.MM
Czy poniesione przez Spółdzielnię wydatki związane z wybudowaniem infrastruktury drogowej, która będzie przedmiotem nieodpłatnego przekazania na rzecz Miasta, będą stanowić koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w momencie przekazania wybudowanej infrastruktury drogowej/jej etapu Miastu)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy poniesione przez Spółdzielnię wydatki związane z wybudowaniem infrastruktury drogowej, która będzie przedmiotem nieodpłatnego przekazania na rzecz Miasta, będą stanowić koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w momencie przekazania wybudowanej infrastruktury drogowej/jej etapu Miastu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółdzielnia Mieszkaniowa X w K realizuje ustawowy i statutowy cel swojej działalności polegający na budowie budynków mieszkalnych i ustanawianiu na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu. Dla potrzeb tej działalności inwestycyjnej w 2023 r. Spółdzielnia nabyła od dotychczasowego użytkownika wieczystego prawo użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa położonych na terenie miasta K. Ponieważ Spółdzielnia jest czynnym podatnikiem VAT, zakup prawa użytkowania wieczystego oprócz aktu notarialnego potwierdzony został fakturą VAT. Podatek od towarów i usług (VAT) wykazany w tej fakturze został w całości odliczony, tzn. pomniejszył podatek należny. Na zakupionym gruncie zaprojektowana została budowa osiedla mieszkaniowego składającego się docelowo z 10 budynków mieszkalnych z garażami, lokalami użytkowymi i miejscami postojowymi dla pojazdów. Rozpoczęta już została budowa 2 pierwszych budynków. Z uwagi na brak na nieruchomości infrastruktury drogowej niezbędnej do obsługi komunikacyjnej, powstała konieczność wytyczenia na terenie planowanego osiedla drogi łączącej dwie drogi publiczne (ulice miejskie) przebiegające z dwóch stron powstającego osiedla mieszkaniowego. Wzdłuż tej drogi sytuowane będą budynki mieszkalne rozpoczętej inwestycji. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 320) oraz decyzją o warunkach zabudowy budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia, a szczegółowe warunki budowy lub przebudowy określa umowa między zarządcą drogi a inwestorem inwestycji niedrogowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty