10.04.2024

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2024 r., sygn. III OSK 1220/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: starszy asystent sędziego Magdalena Zając po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2023 r., sygn. akt II SA/Wa 1735/22 w sprawie ze skargi D. R. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 8 sierpnia 2022 r. nr 2679 w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. R. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 1 lutego 2023 r. sygn. akt II SA/Wa 1735/22, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę D. R. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z 8 sierpnia 2022 r. nr 2679 w przedmiocie zwolnienia ze służby.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że skarżący został zwolniony ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2021 r. poz. 1882 ze zm.). U podstaw powyższej decyzji legło ustalenie, iż skarżący - policjant Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji w R. Komendy Powiatowej Policji w S. dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego, polegającego na stawieniu się w dniu 27 kwietnia 2022 r., na terenie Szkoły Policji w Pile, na poranny apel w stanie nietrzeźwości (I badanie 0,37 mg/l, II badanie - 0,34 mg/l). Zdaniem Sądu I instancji prawidłowo uznały organy Policji, iż w sprawie zaistniał ważny interes służby, uzasadniający zwolnienie skarżącego ze służby w Policji. Służbę w Policji mogą pełnić wyłącznie obywatele polscy o nieposzlakowanej opinii. Policjant traci przymiot nieposzlakowanej opinii w razie stawienia się na poranny apel w stanie po spożyciu alkoholu etylowego, w ilości powodującej stan nietrzeźwości w dniu, w którym policjant miał pełnić służbę. Zdaniem Sądu opisane zachowanie świadczy o lekceważącym stosunku skarżącego do służby i innych funkcjonariuszy, a także przełożonych. Godzi ono w obowiązujące normy prawne i jako naruszające zasady etyczne narusza ważny interes służby. Sąd dodał, że udział w apelu jest czasem służby, a skarżący przed apelem miał możliwość zgłoszenia złego samopoczucia przełożonym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne