28.02.2024

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2024 r., sygn. II OSK 1385/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 9 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Rz 878/20 w sprawie ze skargi D. G. i D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 8 maja 2020 r. nr SKO.415/36/2020 w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz D. G. i D. G. solidarnie kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (dalej WSA) wyrokiem z dnia 9 listopada 2020 r. w sprawie ze skargi D. G. i D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie (dalej SKO) z dnia 8 maja 2020 r. w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego; w punkcie I, uchylił zaskarżoną decyzję i decyzję Prezydenta Miasta Rzeszowa (dalej Prezydent) z dnia 7 stycznia 2020 r.; w punkcie II, zasądził od SKO na rzecz skarżących zwrot kosztów postępowania sądowego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych:

Zaskarżoną decyzją SKO utrzymało w mocy ww. decyzję Prezydenta, wydaną w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Skargę na tę decyzję wnieśli D. G. i D. G.

Zaskarżonym wyrokiem WSA uwzględnił skargę.

Sąd stwierdził, że w sprawie naruszono art. 54 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (j.t.Dz.U.2020.293 ze zm.; dalej u.p.z.p.) w zw. z art. 71 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (j.t.Dz.U.2020.283 ze zm.; dalej "ustawa środowiskowa") w zw. z § 2 ust. 1 pkt 7 oraz § 3 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (j.t.Dz.U.2016.71; dalej "rozporządzenie z 9 listopada 2010 r."). W niniejszej sprawie do wniosku o wydanie decyzji inwestor dołączył "Analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko" z lipca 2018 r. Z przedstawionej dokumentacji wynika, że wnioskowana inwestycja obejmuje realizację 8 anten sektorowych oraz 7 anten parabolicznych linii radiowych. Autor analizy stwierdził, że obszar, dla którego przekroczony zostanie dopuszczalny poziom elektromagnetycznego promieniowania niejonizującego o gęstości mocy większej niż 0,1 W/m², koncentrować się będzie przed antenami nadawczymi, na kierunkach ich promieniowania. Na podstawie obliczeń przyjęto, że w wariancie z pochyleniem minimalnym anten i największym zasięgu, maksymalny zasięg strefy przekraczającej ww. wartość dla anten sektorowych wyniesie 142,8 m, a dla anten parabolicznych linii radiowych - 119 m. W konsekwencji autor analizy założył, że ludność nie będzie miała fizycznego dostępu do obszaru, dla którego przekroczony jest poziom elektromagnetycznego promieniowania niejonizującego, a zatem narażenie ludzi na działanie pół elektromagnetycznych ocenić można jako pomijalne, natomiast samą inwestycję należy zakwalifikować jako nie oddziaływującą w sposób negatywny na stan środowiska naturalnego i zdrowie ludzi. W dołączonej do wniosku "Kwalifikacji przedsięwzięcia dla instalacji radiokomunikacyjnej [...]" z lipca 2018 r., stwierdzono z kolei, że planowana inwestycja nie zalicza się ani do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, ani do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziałać na środowisko.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne