22.05.2024 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 22 maja 2024 r., sygn. III USKP 78/23

Służba pełniona w jednostkach wymienionych w art. 13b ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy jest z perspektywy prawnej uznawana za służbę na rzecz totalitarnego państwa, co skutkuje obniżeniem przysługujących emerytur i rent na podstawie art. 15c ust. 1 pkt 1 oraz art. 22a ust. 1 tej ustawy. Jednakże regulacje art. 15c ust. 3 i art. 22a ust. 3 są niezgodne z Konstytucją, gdyż prowadzą do naruszenia zasady równości i sprawiedliwości społecznej, obniżając świadczenia przysługujące również za okres służby po 1990 roku, która nie była służbą na rzecz totalitarnego państwa.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

SSA Marek Szymanowski

w sprawie z odwołania Z. Ż. ‎od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno - Rentowego MSWiA w Warszawie
‎o wysokość emerytury policyjnej i wysokość renty policyjnej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 maja 2024 r., ‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie ‎z dnia 9 marca 2022 r., sygn. akt III AUa 929/21, uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie wyrokiem z dnia 14 września 2021 r., wydanym na skutek odwołań wniesionych przez Z. Ż. od dwóch decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie z dnia 7 lipca 2017 r. ponownie ustalających od dnia 1 października 2017 r. wysokość przysługujących odwołującemu się emerytury policyjnej i renty inwalidzkiej policyjnej, zmienił te decyzje i ustalił tych świadczeń w kwotach obowiązujących przed dniem 30 września 2017 r.

Sąd Okręgowy ustalił, że odwołujący się urodził się w dniu 11 kwietnia 1950 r. W okresie od dnia 3 stycznia 1974 r. do dnia 4 grudnia 1974 r. odbywał zasadniczą służbę wojskową. Z dniem 1 lipca 1979 r. został zaś przyjęty do Milicji Obywatelskiej (MO) na okres służby przygotowawczej na stanowisko starszego inspektora Wydziału Śledczego Służby Bezpieczeństwa KWMO w C. Obowiązki na tym stanowisku wykonywał do dnia 15 listopada 1984 r. Wydział śledczy znajdował się w pionie Służby Bezpieczeństwa (SB). Ubezpieczony podlegał zastępcy komendanta wojewódzkiego MO do spraw SB, a pośrednio komendantowi wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej. Pion SB składał się z wydziału śledczego i wydziałów operacyjnych. Odwołujący się prowadził postępowania przygotowawcze w sprawach gospodarczych na terenie byłego województwa chełmskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w postępowaniach prowadzonych przeciwko opozycji, przesłuchiwał świadków. W kilku przypadkach uczestniczył w przeszukaniach w domach, które przeprowadzali funkcjonariusze operacyjni, sporządzał dokumentację. Z dniem 16 listopada 1982 r. został mianowany na stanowisko radcy prawnego. Obowiązki na tym stanowisku pełnił do dnia 31 lipca 1990 r., kiedy został zwolniony ze służby na zajmowanym stanowisku w MO i mianowany z dniem 1 sierpnia 1990 r. na samodzielne stanowisko Starszego Specjalisty w Komendzie Wojewódzkiej Policji w C. z zakresem obowiązków radcy prawnego. Na stanowisku tym pełnił służbę do dnia likwidacji Komendy Wojewódzkiej Policji w C., to jest do końca 1998 r. Następnie został przeniesiony do Komendy Wojewódzkiej Policji w L. na stanowisko radcy prawnego Zespołu Radców Prawnych KWP. Na stanowisku tym pełnił służbę do dnia 28 maja 1999 r. W dniu 14 czerwca 1999 r. podjął pracę na stanowisku radcy prawnego w korpusie służby cywilnej Komendy Wojewódzkiej Policji w L. Z dniem 31 stycznia 2012 r. zwolnił się ze służby ze względu na stan zdrowia. Po tym dniu w okresie do dnia 31 stycznia 2014 r. prowadził obsługę 8 komend miejskich i powiatowych policji na terenie województwa lubelskiego. Dyrektor ZER MSW decyzją z dnia 12 lipca 1999 r. przyznał odwołującemu się emeryturę policyjną, a decyzją z dnia 30 maja 2000 r. - policyjną rentę inwalidzką.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty