Konstytucyjność obniżenia emerytur w kontekście służby w PRL - Wyrok SN z dnia 14 maja 2024 r., sygn. I USKP 125/23
Przy ocenie, czy służba funkcjonariusza była na rzecz totalitarnego państwa, sąd musi uwzględniać nie tylko formalne ramy prawne i czasowe pełnienia służby, ale także indywidualne działania funkcjonariusza oraz ich wpływ na prawa i wolności obywatelskie; co wynika z zasady proporcjonalności i potrzeby indywidualnej oceny zgodnie z konstytucyjnymi standardami ochrony praw człowieka.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
SSA Marek Szymanowski
w sprawie z odwołania J. S. przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie o wysokość emerytury policyjnej i policyjnej renty inwalidzkiej,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 maja 2024 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 13 października 2022 r., sygn. akt III AUa 84/22,
uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Szczecinie, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w Szczecinie, wyrokiem z dnia 13 października 2022 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 15 grudnia 2021 r. i oddalił odwołanie J. S. od decyzji organu rentowego z dnia 19 lipca 2017 r., mocą których ustalono ubezpieczonemu nową wysokość emerytury i renty policyjnej.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że ubezpieczony pracował w Nadleśnictwie C. (od 1 lipca 1978 r. do 30 listopada 1982 r.) i w trakcie tego zatrudnienia odbył zasadniczą służbę wojskową. Z dniem 1 grudnia 1982 r. został przyjęty do służby w MO w Komendzie Miejskiej w S. na stanowisko referenta operacyjno- dochodzeniowego sekcji do spraw walki z przestępczością gospodarczą. Do obowiązków ubezpieczonego należało rozpoznanie i zwalczanie przestępczości gospodarczej. Z dniem 1 listopada 1986 r. ubezpieczony został przeniesiony na stanowisko inspektora Grupy VI SB RUSW w S.. W trakcie pełnienia służby ubezpieczony zajmował się ochroną operacyjną obiektów gospodarki narodowej. Praca odwołującego polegała na wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości przeciwko mieniu społecznemu. Ubezpieczony prowadził postępowania w sprawach o niegospodarność, niszczenie mienia, marnotrawstwo płodów rolnych (zboża, wywaru gorzelnianego). W ramach ochrony obiektów gospodarki narodowej ubezpieczony zbierał opinie, badał nastroje wśród rolników, pracowników PGR, kombinatów rolnych, pracowników Zakładu Płyt Wiórowych, co dokumentował w formie notatek urzędowych. W dniu 1 maja 1989 r. z uwagi na trudną sytuację rodzinną - chorobę żony - ubezpieczony został przeniesiony na własną prośbę do SB RUSW w W.. Z dniem 1 maja 1989 r. ubezpieczony został mianowany na stanowisko inspektora Grupy II SB Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w W..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty