13.06.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.224.2024.1.DW

Czy otrzymywane przez Spółkę Prowizje stanowią przychody odsetkowe, zdefiniowane w art. 15c ust. 13 ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek, z 15 kwietnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy otrzymywane przez Spółkę Prowizje stanowią przychody odsetkowe, zdefiniowane w art. 15c ust. 13 ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Spółka prowadzi działalność, polegającą na finansowaniu klientów poprzez nabywanie wierzytelności z wystawionych przez nich faktur (faktoring).

Spółka w celu prowadzenia działalności uzyskuje środki finansowe od podmiotów zewnętrznych (tj. banki, obligatariusze, pożyczkodawcy itd.) w zamian za ustalone wynagrodzenie. Następnie, z wykorzystaniem tak pozyskanych środków finansowych oraz środków własnych, Spółka udziela finansowania m.in. na mocy umów współpracy zawieranych z klientami. Umowa współpracy jest umową faktoringu i określa zasady uzyskania przez klienta finansowania, w tym określa wynagrodzenie uiszczane Spółce w formie prowizji przez drugą stronę umowy.

Spółka prowadzi opisaną działalność poprzez platformę internetową, na której realizowane są wszystkie interakcje z klientami. Za pomocą platformy klient oferuje Spółce do wykupu przysługujące mu, niewymagalne wierzytelności wynikające z faktur VAT wystawionych wobec swoich kontrahentów. Wykup faktur następuje na podstawie odrębnej umowy przelewu wierzytelności. Umowa przelewu zostaje zawarta z chwilą akceptacji oferty przez Spółkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne