07.06.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.363.2024.1.MB

Ulga termomodernizacyjna.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W październiku 2022 r. zakupił Pan falownik do instalacji fotowoltaicznej. Całe zamieszanie polega na tym, że falownik ten został zakupiony podczas trwania budowy domu, a powinien być zakupiony już po zakończeniu budowy, aby skorzystać z ulgi na termomodernizację .

Budowa została zakończona we wrześniu 2023 r. Po uzyskaniu zezwolenia na użytkowanie zostały zakupione pozostałe elementy instalacji oraz została wykonana cała instalacja.

Jest Pan współwłaścicielem nieruchomości, nieruchomość jest budynkiem mieszkalnym wolno stojącym, jednorodzinnym. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania w energię opartą na paliwach kopalnych. Czysta odnawialna energia zostanie wykorzystana do zasilania całego domu w tym do grzania wody użytkowej i również w niedalekiej przyszłości do zasilania pompy ciepła typu powietrze-powietrze oraz powietrze-woda.

Termomodernizacja polega na zasilaniu całego domu z czystej energii odnawialnej w tym również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej jak również w przyszłości do zasilania pompy ciepła. Falownik (inwerter) fotowoltaiczny jest integralną oraz nierozłączną i niezbędną częścią instalacji fotowoltaicznej.

Na zakup powyższego falownika posiada Pan fakturę vat, wystawioną na Pana imię i nazwisko. Kwota odliczenia nie przekroczy 53 000zł. W roku, będącym przedmiotem zapytania uzyskuje Pan dochód opodatkowany według skali podatkowej. Poniesiony wydatek nie został zwrócony w żadnym stopniu jednak istnieje taka możliwość aby część kosztów mogły być zwrócone z kolejnej edycji programu „(...)”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne