Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.151.2024.3.AG
Uczestnictwo w programie motywacyjnym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 18 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 kwietnia 2024 r. (wpływ 7 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, podlegającą w całości nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski (Wnioskodawca jest wyłącznie polskim rezydentem podatkowym).
Wnioskodawca jest pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy, zawartej z profesjonalnym podmiotem świadczącym międzynarodowe usługi pośrednictwa pracy (dalej: Pośrednik). Pośrednik zapewnia usługi w zakresie zatrudnienia, pomagając klientom korporacyjnym poszerzać ich międzynarodowy zasięg poprzez świadczenie usług m.in. (…)
Na podstawie umowy o pracę zawartej z Pośrednikiem Wnioskodawca świadczy pracę na rzecz klienta Pośrednika – podmiotu z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki (dalej: Spółka). Spółka jest podmiotem prawa amerykańskiego, działającą w formie tzw. Corporation (Inc.), która nie jest obecnie notowana na rynku amerykańskim, ale w przyszłości może dokonać tzw. Pierwszej Oferty Publicznej (ang. IPO – Initial Public Offering) na tym rynku. Spółka (…). Spółka nie posiada na terytorium Polski jednostek podporządkowanych w rozumieniu Ustawy o rachunkowości.
Na podstawie umowy o pracę zawartej z Pośrednikiem Wnioskodawca świadczy na rzecz Spółki pracę obejmującą w szczególności usługi w zakresie wytwarzania oprogramowania. Czas i miejsce świadczenia pracy przez Wnioskodawcę reguluje umowa zawarta z Pośrednikiem. Wnioskodawca świadczy pracę na terytorium Polski. W praktyce Wnioskodawca w ramach stosunku pracy z Pośrednikiem świadczy tę pracę na rzecz Spółki (klienta Pośrednika). Spółka zleca Wnioskodawcy zadania z zakresu tworzenia oprogramowania oraz ocenia skutki pracy Wnioskodawcy. Wnioskodawca uczestniczy również w spotkaniach z przedstawicielami Spółki, z którymi w praktyce współpracuje nad zleconymi projektami. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę jest wykorzystywane przez Spółkę, przy czym Wnioskodawca na mocy umowy z Pośrednikiem przenosi wszelkie prawa autorskie i prawa własności intelektualnej na rzecz Pośrednika, który może następnie dowolnie nimi dysponować. Wnioskodawca otrzymuje miesięczne wynagrodzenie za pracę od Pośrednika. Pośrednik działa ponadto jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na terytorium Polski w części pracodawcy, oraz jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. Podmiotem, który w rzeczywistości ponosi pełny ciężar wynagrodzenia Wnioskodawcy jest Spółka, jako klient Pośrednika (Spółka uiszcza na rzecz Pośrednika wynagrodzenie za świadczone usługi, zapewniające również pokrycie wynagrodzenia Wnioskodawcy, przy czym szczegóły współpracy między Spółką a Pośrednikiem nie są znane Wnioskodawcy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty