Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.28.2024.2.DR
W zakresie skutków podatkowych podziału majątku między byłymi małżonkami.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych podziału majątku między byłymi małżonkami. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 1 maja 2024 r. (wpływ 1 maja 2024 r.) oraz 6 maja 2024 r. (wpływ 6 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W lipcu 2023 r. rozwiodła się Pani. W małżeństwie kupiła Pani z mężem samochód (…), który wspólnie używaliście. Po ustaniu małżeństwa (wyrok sądu) poprzez Porozumienie zrobiliście Państwo podział, w którym dla Pani został samochód (o którym Pani pisze). Spisaliście Państwo Porozumienie i Umowę Zniesienia współwłasności (50%), aby mogła Pani zarejestrować pojazd na siebie. Po zarejestrowaniu pojazdu pojechała Pani do urzędu skarbowego, gdzie poinformowano Panią, że musi Pani w przeciągu 6 miesięcy złożyć deklarację SD-Z2. Gdy pojechała Pani złożyć deklarację okazało się, że nie taką powinna Pani złożyć, gdyż przejęła Pani 50% własności pojazdu już od obcej osoby (dalej jest to podział majątku po rozwodzie). Po przeanalizowaniu Pani sprawy dowiedziała się Pani, że nic nie trzeba składać i nie podlega to żadnym opłatom, bo to podział majątku po rozwodzie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty