Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.171.2022.1.PB
W zakresie skutków podatkowych posiadania wspólnego rachunku bankowego przez małżonków mających rozdzielność majątkową małżeńską.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 27 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych posiadania wspólnego rachunku bankowego przez małżonków mających rozdzielność majątkową małżeńską. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Posiada Pani wraz z mężem rozdzielność majątkową. Każde z Państwa prowadzi własną działalność gospodarczą. Jednak pomimo odrębnych majątków posiadają Państwo wspólny rachunek bankowy, który każde z Państwa zasila. W świetle umowy bankowej oboje jesteście Państwo współwłaścicielami gromadzonych środków pieniężnych. Każdorazowy wpływ środków na wspólny rachunek bankowy pochodzący z majątku jednego z małżonków nie będzie stanowił darowizny na rzecz drugiego małżonka. Posiadanie wspólnego rachunku bankowego daje prawo dysponowania środkami finansowymi współmałżonka na zasadzie
pełnomocnictwa, lecz środki te nie przechodzą na własność drugiego współmałżonka. Nie jest intencją ani Pani, ani Pani męża, aby którekolwiek z Państwa wypłacało lub wydawało zgromadzone na koncie pieniądze na jakikolwiek cel bez zgody współmałżonka.
Pytania
Czy w takiej sytuacji oboje stajecie się Państwo właścicielami połowy środków finansowych znajdujących się na koncie i czy w związku z tym musicie zgłosić do urzędu skarbowego darowiznę w wysokości połowy majątku znajdującego się na koncie? Czy też każde z Państwa może swobodnie dysponować środkami np. celem zakupu nieruchomości? Czy nowe wpłaty na konto będzie trzeba każdorazowo zgłaszać jako darowiznę do urzędu skarbowego w celu uzyskania zwolnienia z podatku od darowizny?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty