Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.283.2024.1.JK
Fundacja rodzinna - uznanie spółki za jednostkę kontrolowaną.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 14 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podatnikiem mającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego instytucji fundacji rodzinnej i planowanymi działaniami sukcesyjnymi Wnioskodawcy, Wnioskodawca rozważa założenie Fundacji rodzinnej z siedzibą w Polsce („Fundacja Rodzinna”, „FR”) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
Wnioskodawca zamierza najpierw wnieść do Fundacji Rodzinnej kwotę pieniężną na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 000 zł.
W Statucie Fundacji Rodzinnej zostanie określony krąg beneficjentów fundacji, wśród których znajdzie się Wnioskodawca jako założyciel Fundacji Rodzinnej oraz członkowie jego najbliższej rodziny. Statut FR będzie przewidywał w szczególności zasady wypłat ewentualnych świadczeń z Fundacji Rodzinnej na rzecz beneficjentów.
Wnioskodawcy jako fundatorowi Fundacji Rodzinnej będą przysługiwały rozmaite prawa wynikające z ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, w szczególności prawo do powoływania członków zarządu Fundacji Rodzinnej, ustanawiania w statucie Rady Nadzorczej i powoływania jej członków oraz określenia w statucie beneficjentów uprawnionych do uczestnictwa w Zgromadzeniu Beneficjentów.
Zgodnie bowiem z art. 61 ust. 3 tej ustawy, o ile statut nie stanowi inaczej, powołania i odwołania członka zarządu dokonuje fundator, a po śmierci fundatora – rada nadzorcza, jeżeli została ustanowiona. W przypadku śmierci fundatora i braku rady nadzorczej powołania i odwołania członka zarządu dokonuje zgromadzenie beneficjentów. Z kolei zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy Fundator w statucie może ustanowić radę nadzorczą, a zgodnie z art. 70 ust. 1 fundator w statucie ustanawia zgromadzenie beneficjentów i tworzą je beneficjenci, którym w statucie przyznano uprawnienie do uczestnictwa w nim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty