03.04.2024

Zadośćuczynienie za bezczynność administracji - Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2024 r., sygn. II OSK 868/23

Przyznanie przez sąd administracyjny stronom postępowania administracyjnego sumy pieniężnej w przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości organu administracji publicznej stanowi zadośćuczynienie za naruszenie prawnej szybkości postępowania, mając na uwadze zarówno funkcję reprezentacyjno-prewencyjną, jak i kompensacyjną dla poniesionego przez strony postępowania dyskomfortu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) sędzia del. WSA Anna Szymańska po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Dolnośląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 stycznia 2023 r. sygn. akt II SAB/Wr 1203/22 w sprawie ze skargi A. M. na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. akt II SAB/Wr 1203/22, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. M. na bezczynność Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy: (I) stwierdził, że Wojewoda Dolnośląski dopuścił się bezczynności w prowadzonym postępowaniu; (II) stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; (III) umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu; (IV) przyznał od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 3 600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych; (V) zasądził od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej zwrot kosztów postępowania.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu w dniu 29 stycznia 2019 r. strona skarżąca złożyła do organu wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Tego samego dnia organ przedłużył termin załatwienia sprawy do 29 lipca 2019 r. powołując się na dużą ilość spraw i konieczność sprawdzenia złożonych dokumentów. Pismem z dnia 28 czerwca 2019 r. organ wezwał stronę do przedłożenia w terminie 14 dni określonych dokumentów (odpowiedź strony wpłynęła w dniu 22 lipca 2022 r.) oraz wydłużył termin załatwienia sprawy do dnia 18 października 2019 r. Pismem z dnia 15 lipca 2022 r. strona wniosła ponaglenie.

W swojej skardze strona wniosła o: stwierdzenie, że organ administracji dopuścił się bezczynności w trakcie prowadzenia postępowania; stwierdzenie, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; zobowiązanie organu do załatwienia sprawy w terminie 14 dni od daty otrzymania przez organ odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; przyznanie od organu na rzecz strony sumy pieniężnej w kwocie 8 000 zł oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne