Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.147.2024.1.DW
Dotyczy ustalenia, czy zrealizowane przez Spółkę dochody w związku z realizacją transakcji hedgingu mogą zostać zakwalifkowane, jako uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SEE na podstawie zezwoleń (zwolnione od opodatkowania)?
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek, z 21 marca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy zrealizowane przez Spółkę w roku 2023 dochody w związku z realizacją Transakcji (Hedgingu) mogą zostać zakwalifikowane, w opisanym stanie faktycznym, jako uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie Zezwoleń (czyli w oparciu o zapis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1604). Innymi słowy, czy zrealizowane w ten sposób dochody mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) należy do Grupy (…), wiodącego dostawcy (…). Grupa oferuje (…). Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest (…). Spółka posiada ważne zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie (…) Specjalnej Strefy Ekonomicznej (…) dalej: „Zezwolenia”). Zezwolenia obejmują działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług (…). Działalność w (…) Specjalnej Strefie Ekonomicznej (…) na podstawie wyżej wskazanych Zezwoleń stanowi dominujące źródło przychodów Spółki. Dla zwiększenia jej (tj. działalności w (…)) efektywności i rentowności Wnioskodawca podejmuje szereg działań ekonomicznych służących zabezpieczeniu zarówno samego źródła przychodów jak i poziomu (wartości) tych przychodów. Wśród tego rodzaju działań jest zawarcie transakcji hedgingu, tj. dwustronnej (zakup/sprzedaż) usługi wymiany walut po ustalonym kursie (forward walutowy), realizowanej pomiędzy Spółką i (…), tj. spółką posiadającą 100% udziałów Spółki. W przedmiotowej transakcji hedgingu (dalej: „Transakcja”) Spółka występuje w roli usługobiorcy, który nabywa usługi hedgingu od (…) jako usługodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty