Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2023 r., sygn. I FSK 1838/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 czerwca 2023 r. sygn. akt III SA/Wa 545/23 w sprawie ze skargi I. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2022 nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od marca do września 2018 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 14 czerwca 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 545/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. M. (dalej: Skarżący/Strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: Organ) z 16 grudnia 2022 r., w przedmiocie określenie przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2018 roku oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika.
2. Skarżący złożył skargę kasacyjną od powyższego wyroku, zaskarżając go w całości. Na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 dalej jako: P.p.s.a.) zarzucił naruszenie:
I. Przepisów postępowania, tj.:
a) art. 151 P.p.s.a w zw. z art. 33 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.2022.2651 t.j. dalej: O.p.) polegające na tym, że Sąd oddalił skargę, mimo iż zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem art. 33 § 1 O.p. polegające na uznaniu za zasadne zastosowanie zabezpieczenia majątkowego w przybliżonej wysokości zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami za ewentualną zwłokę na majątku podatnika w sytuacji, kiedy nie występują przesłanki trwałego niewykonywania zobowiązań publicznoprawnych przez Skarżącego, oraz zbywania majątku; nie ma podstaw do twierdzenia, że Skarżący w jakikolwiek sposób miałby działać w celu utrudnienia egzekucji należności podatkowych ze swojego majątku, oraz przez samo zastosowanie zabezpieczenia oraz określenie przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego, gdyż w przedmiotowej sprawie do miarodajnego ocenienia zasadności stosowania powyższych środków niezbędna była całościowa analiza materiału dowodowego w ramach postępowania kontrolnego, zakończonego wydaniem decyzji wymiarowej gdyż właśnie zastosowanie uproszczonego modelu postępowania dowodowego i oparcie się tylko na posiadanych przez Organ informacjach doprowadziło do niezasadnego zabezpieczenia środków finansowych na majątku Skarżącego, podczas gdy tylko przeprowadzenie całościowego postępowania dowodowego jest w stanie stwierdzić możliwości Skarżącego kasacyjnie w zakresie spłaty przyszłych zobowiązań podatkowych;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty