14.03.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2024 r., sygn. I FSK 2363/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz, , po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. sp. z o.o. z/s w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2023 r. sygn. akt III SA/Wa 6/23 w sprawie ze skargi L. sp. z o.o. z/s w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2022 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego oraz przybliżonej kwoty dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2020 r. i 2021 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 30 sierpnia 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 6/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA/Sąd pierwszej instancji), po rozpoznaniu skargi L. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: Skarżąca/Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: Organ) z 26 października 2022 r. w przedmiocie określenie przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego oraz przybliżonej kwoty dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2020 i 2021 roku oraz zabezpieczenia ich na majątku podatnika, w pkt 1 uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z 31 marca 2022 r. w części dotyczącej dodatkowego zobowiązania podatkowego; w pkt 2 oddalił skargę w pozostałej części; w pkt 3 zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, że prawidłowo organy określiły Spółce przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego za okresy rozliczeniowe od sierpnia 2020 r. do grudnia 2021 r. wraz z należnymi odsetkami oraz orzekły o jego zabezpieczeniu na majątku Spółki z uwagi na istniejącą obawę jego niewykonania. Jednocześnie Sąd wskazał, że koniecznym było uchylenie zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu pierwszej instancji w części, gdyż dotyczą one dodatkowego zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 112c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm., dalej: ustawa o VAT), co było niedopuszczalne. W tej kwestii, Sąd pierwszej instancji odwołał się do uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 maja 2023 r. o sygn. akt I FPS 1/23 (wszystkie powołane wyroki pozostają dostępne w internetowej bazie orzeczeń na stronie www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne