19.03.2024 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 19 marca 2024 r., sygn. III PSKP 21/23

W sytuacji, gdy stosunek służbowy funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej został przekształcony w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, nie dochodzi do konwersji, lecz do ustania stosunku służbowego traktowanego jak zwolnienie ze służby, a odpowiednim trybem rozpatrzenia roszczenia o przywrócenie do służby jest postępowanie administracyjne, a nie postępowanie przed sądem pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

‎SSN Romualda Spyt

‎SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa T. F.
‎przeciwko Skarbowi Państwa - Izbie Administracji Skarbowej w L.
‎o ustalenie istnienia stosunku służbowego, przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za pracę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 marca 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Zamościu
‎z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. akt IV Pa 23/20,

uchyla zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego w Zamościu z dnia 23 listopada 2020 r., sygn. akt IV P 193/19, znosi postępowanie przed Sądami obu instancji i sprawę przekazuje Sądowi Rejonowemu w Zamościu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

W wyroku z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. akt IV Pa 23/20, Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zamościu – w sprawie z powództwa T. F. przeciwko Skarbowi Państwa - Izbie Administracji Skarbowej w L. – oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zamościu z dnia 23 listopada 2020 r., sygn. akt IV P 193/19, w którym Sąd Rejonowy oddalił powództwo o ustalenie istnienia stosunku służbowego, przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za pracę.

Sąd drugiej instancji podzielił i przyjął za własne ustalenia podstawy faktycznej wyroku Sądu pierwszej instancji, zgodnie z którymi powód w dniu 1 sierpnia 2007 r. został mianowany przez Szefa Służby Celnej do służby przygotowawczej w Izbie Celnej w B. Urząd Celny w Z. na stanowisko młodszego kontrolera celnego i nadano powodowi stopień służbowy aplikanta celnego. Od dnia 23 stycznia 2008 r. został przeniesiony do pełnienia służby w Oddziale Celnym w H. Z dniem 16 grudnia 2009 r. został mianowany na stopień młodszego rewidenta celnego w korpusie podoficerów Służby Celnej. Z dniem 16 grudnia 2009 r. został mianowany do służby stałej w Służbie Celnej w Izbie Celnej w B., a z dniem 26 stycznia 2011 r. na stopień rewidenta celnego w korpusie podoficerów Służby Celnej. Od dnia 5 czerwca 2015 r. powód został przeniesiony do pełnienia służby w Urzędzie Celnym w Z., Oddział Celny w D., a od dnia 1 września 2015 r. do pełnienia służby w Urzędzie Celnym w Z., Oddział Celny w H. Z dniem 21 września 2015 r. powód został mianowany na stopień służbowy starszego rewidenta celnego w korpusie podoficerów Służby Celnej. W okresie od 14 sierpnia 2016 r. do 14 lutego 2017 r. powód został przeniesiony do Urzędu Celnego w Z., Oddział w H. Od 15 lutego 2017 r. do 28 lutego 2017 r. został przeniesiony do pełnienia służby w Urzędzie Celnym w Z. - Referacie Procedur Celnych i Obsługi Przedsiębiorców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty