02.04.2024 05:00 Podatki

Rekordowa produkcja prawa w Polsce - wyzwania dla przedsiębiorców

W 2023 roku uchwalono ponad 34 tys. stron nowego prawa. To o 8% więcej niż w 2022 roku i drugi najwyższy wynik w historii. W życie weszły 553 nowe przepisy dla firm, a 1051 zmieniło swoje brzmienie. Skala produkcji prawa jest przytłaczająca także dlatego, że w Polsce rzadkością jest sytuacja, w której określone wymagania biurokratyczne tracą moc - wynika na najnowszego raportu Grant Thornton "Barometr prawa 2024".

W najnowszej 10. edycji raportu "Barometr prawa 2024" Grant Thornton po raz kolejny analizuje stabilność otoczenia prawnego polskich przedsiębiorców.

Od początku lat 90. tempo powstawania nowych przepisów przyspiesza. Tylko w ubiegłym roku rząd i parlament uchwaliły 34,4 tys. stron nowego prawa. Wprowadzone zostały 1604 modyfikacje przepisów regulujących działalność gospodarczą, natomiast uchylonych zostało jedynie 41 takich przepisów. Przepisy gospodarcze wprowadzone są coraz szybciej. W 2023 roku vacatio legis dla ustaw podatkowych skróciło się do rekordowych 31 dni - to kluczowe wnioski z raportu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty