Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.37.2024.1.RH
Dotyczy ustalenia, czy: - w zakresie opisanego stanu faktycznego, wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę tj. wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem Spółki oraz pozostałe koszty operacyjne stanowią koszty pośrednie w całości związane z przychodami z zysków kapitałowych, wskazanymi w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT; - w odniesieniu do wyżej wskazanych kosztów pośrednich, Spółka nie jest zobowiązana do stosowania proporcji podziału kosztów zgodnie z art. 15 ust. 2-2b ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:
- w zakresie opisanego stanu faktycznego, wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę tj. wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem Spółki oraz pozostałe koszty operacyjne stanowią koszty pośrednie w całości związane z przychodami z zysków kapitałowych, wskazanymi w art. 7b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
- w odniesieniu do wyżej wskazanych kosztów pośrednich, Spółka nie jest zobowiązana do stosowania proporcji podziału kosztów zgodnie z art. 15 ust. 2-2b ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
T Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest podmiotem posiadającym rezydencję podatkową na terytorium RP. Siedziba Spółki oraz jej zarząd znajdują się w Polsce. Spółka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów wyłącznie w Polsce.
Wnioskodawca prowadzi działalność inwestycyjną poszukując projektów, które mogą mieć zastosowanie w branży farmaceutycznej, źródeł inwestycji pośród spółek w początkowej fazie rozwoju, wyróżniających się innowacjami farmaceutycznymi lub świadczącymi nowoczesne rozwiązania telemedyczne. Wnioskodawca zaznacza, że inwestycje w udziały są jedynym i wyłącznym przedmiotem jego działalności i wszystkie posiadane zasoby, zarówno finansowe jak i osobowe, są w tym zakresie angażowane. Po stronie Spółki występują incydentalne przychody o marginalnej wartości, które nie są związane z przedmiotem jej głównej i zasadniczej działalności. Przykładowo, do przychodów tych należy zaliczyć wynagrodzenie z tytułu udzielonej licencji (domena niestanowiąca wartości niematerialnej i prawnej, przychody z tytułu refakturowania poniesionych w imieniu i na rzecz innych podmiotów wydatków, przychody w postaci odsetek od środków zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym, przychody z tytułu uczestnictwa w systemie cash pool). Przychody te jako nieznajdujące się w katalogu art. 7b ustawy o CIT (przychody kapitałowe) są alokowane do źródła pozostałe (inne niż kapitałowe).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty