07.11.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. III FSK 3130/21

W świetle ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, osoba korzystająca z nieruchomości na podstawie służebności osobistej, która obejmuje prawo do pełnego korzystania z tej nieruchomości, jest traktowana jako właściciel dla celów obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, nawet jeżeli formalnie nie posiada tytułu własności nieruchomości.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Anna Juszczyk-Wiśniewska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 sierpnia 2020 r. sygn. akt I SA/Lu 525/19 w sprawie ze skargi T.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 15 lipca 2019 r. nr SKO.41/2533/P/2019 w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 19 sierpnia 2020 r. sygn. akt I SA/Lu 525/19 oddalił skargę T.P. (dalej zwany Skarżącym, Stroną) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie (dalej zwany SKO, organ odwoławczy) z dnia 15 lipca 2019 r. Zaskarżona decyzja utrzymywała w mocy decyzję Prezydenta Miasta Lublin z dnia 13 czerwca 2019 r. w której została określona Skarżącemu opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 60 zł miesięcznie za okres od lutego 2019 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zmiana danych niezbędnych do określenia wysokości tej opłaty.

W zaskarżonej decyzji organ wskazał, że strona legitymuje się tytułem prawnym do nieruchomości, jako osoba, której przysługuje prawo dożywocia. Z kolei z ewidencji gruntów i budynków wynika, iż w budynku na nieruchomości położonej w L. przy ul. [...] nie ma wydzielonych lokali mieszkalnych. Budynek ten należy zatem traktować jako jednorodzinny, zgodnie z treścią art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane, uznającego za budynek jednorodzinny budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i jednego lokalu użytkowego. Przeznaczenie budynku jako mieszkalnego ujawnione jest, jak wskazał organ odwoławczy, również w księdze wieczystej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty