12.10.2023 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 12 października 2023 r., sygn. I OZ 415/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Dybowski po rozpoznaniu w dniu 12 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia D.K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2023 r. sygn. akt I SA/Wa 627/23 w sprawie ze skargi D.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 7 lutego 2023 r. nr KOC/6735/Go/21 w przedmiocie zwrotu kwoty stanowiącej równowartość bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności postanawia oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z 28 kwietnia 2023 r. sygn. akt I SA/Wa 627/23 (dalej postanowienie z 28 kwietnia 2023 r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 7 lutego 2023 r. nr KOC/6735/Go/21 w przedmiocie zwrotu kwoty stanowiącej równowartość bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że wniosek skarżącego został poparty ogólną argumentacją odnoszącą się do jego sytuacji majątkowej. Wskazał on, że natychmiastowe wykonanie zaskarżonej decyzji doprowadzi do konieczności zwrotu przez niego całej kwoty uzyskanej bonifikaty jednorazowo. W jego ocenie, może to mieć istotny wpływ na stan majątkowy, co - w świetle tego, że na nieruchomości ustanowione jest zabezpieczenie w postaci hipoteki - nie jest czynnością konieczną do natychmiastowego przeprowadzenia. Sąd zwrócił uwagę, że twierdzenia skarżącego nie zostały poparte jakąkolwiek dokumentacją, która obrazowałaby jego stan majątkowy. Dokumenty takie pozwoliłyby Sądowi na dokonanie oceny, czy uiszczenie należności stanowiłoby dla skarżącego szkodę, której rozmiary należałoby określić jako znaczne i czy zaciągnięcie ewentualnego kredytu lub pożyczki na poczet spłaty należności wynikającej z decyzji powodowałoby, że uiszczenie należności, a następnie jej ewentualny zwrot z uwagi na koszty kredytu lub pożyczki nosi znamiona trudnych do odwrócenia skutków lub znacznej szkody. Sąd I instancji podkreślił, że należności pieniężne mogą zostać w każdym czasie zwrócone czy też rozliczone między stronami. Świadczenia pieniężne są ze swej natury świadczeniami odwracalnymi i ze swej istoty nie wywołują trudnych do odwrócenia skutków. Nawet fakt ewentualnego wyegzekwowania należności pieniężnej przed rozpoznaniem skargi, a następnie jej uwzględnienie nie skutkuje nieodwracalnymi skutkami (k. 2-9, 23-26 akt sądowych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne