Postanowienie NSA z dnia 10 sierpnia 2023 r., sygn. II OZ 443/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Leszek Kiermaszek po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia [...] sp.j. z siedzibą w [...] na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Gd 202/23 o odmowie przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi w sprawie ze skargi [...] sp.j. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 22 grudnia 2022 r. nr WI-I.7840.3.210.2022.GM w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przywrócić termin do uzupełnienia braków formalnych skargi.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku postanowieniem z dnia 20 czerwca 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 202/23 odmówił [...] sp.j. z siedzibą w [...] (dalej określanej jako spółka) przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 22 grudnia 2022 r., nr WI-I.7840.3.210.2022.GM w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Wojewódzki Sąd Administracyjny podał dwa zasadnicze powody negatywnego rozpatrzenia wniosku.
Nie uzasadniają przywrócenia terminu podnoszone przez stronę okoliczności odnoszące się do przyczyn zdrowotnych pełnomocnika. Jak stwierdził Sąd, z karty informacyjnej leczenia szpitalnego z dnia 21 marca 2023 r. i zaświadczenia lekarskiego z dnia 6 kwietnia 2023 r. wynika, że pełnomocnik spółki przebywała na oddziale szpitalnym od dnia 20 do 21 marca 2023 r., a później miała zalecenie pracy zdalnej z domu. Z drugiego zaświadczenia z dnia 1 czerwca 2023 r. wynika nadto, że lekarz sądowy na podstawie przedstawionej mu dokumentacji lekarskiej i wyników badania lekarskiego stwierdził, iż pełnomocnik ten nie może stawić się w okresie od 20 marca do 17 kwietnia 2023 r. do sądu z powodu choroby. Wyjaśnił przy tym, że w przypadku choroby trzeba wskazać, że rodzaj choroby uniemożliwiał dokonanie czynności oraz że nie istniała możliwość skorzystania z pomocy innych osób w dokonaniu czynności, czego strona w niniejszej sprawie nie uczyniła. Argumentacja pełnomocnika i popierająca ją dokumentacja nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że choroba pełnomocnika rzeczywiście uniemożliwiała dokonanie czynności do jakiej zobowiązana była spółka. Nie dowodzą, że pełnomocnik nie mogła podejmować innych czynności związanych z prowadzeniem sprawy, w tym zorganizować sobie pracy w domu tak, aby odbierać korespondencję sądową i braki formalne skargi uzupełnić.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty