12.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.21.2024.1.RK

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na obsługę prawną do kosztów uzyskania przychodów w związku z dochodzeniem zapłaty Wierzytelności nabytej w drodze subrogacji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na obsługę prawną do kosztów uzyskania przychodów w związku z dochodzeniem zapłaty Wierzytelności nabytej w drodze subrogacji.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. Spółka Akcyjna z siedzibą w (...) (dalej jako „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką kapitałową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca prowadzi działalność m.in. w zakresie poszukiwania i rozwijania inwestycji nieruchomościowych.

Spółka zagraniczna (dalej jako "Dłużnik") wyemituje obligacje, które zostaną w całości objęte przez inny podmiot (dalej jako „Wierzyciel”). W celu zabezpieczenia wszelkich wynikających z obligacji wierzytelności (dalej jako „Wierzytelność”) przysługujących Wierzycielowi, Wnioskodawca planuje nabyć nieruchomość i ustanowić na niej na rzecz Wierzyciela hipotekę umowną. W zamian za ustanowione zabezpieczenie spłaty obligacji Dłużnik zapłaci Spółce wynagrodzenie.

Jeżeli Dłużnik nie dokona płatności z tytułu obligacji na rzecz Wierzyciela, Spółka może, jako dłużnik rzeczowy, dokonać samodzielnej spłaty Wierzytelności zgodnie z art. 518 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego, celem uniknięcia zaspokojenia się Wierzyciela z nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę. W takiej sytuacji Wnioskodawca wstąpi w miejsce zaspokojonego Wierzyciela i nabędzie Wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty. W wyniku subrogacji dojdzie do zmiany wierzyciela z mocy ustawy i Dłużnik będzie zobowiązany do zapłaty Wierzytelności na rzecz Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne