14.07.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2023 r., sygn. I FSK 212/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (spr.), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 października 2018 r. sygn. akt I SA/Sz 1037/17 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 5 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od października do grudnia 2013 r. oraz za styczeń 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 18.750 (słownie: osiemnaście tysięcy siedemset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 4 października 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 1037/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę P. sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie (dalej: Strona lub Skarżąca, lub Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie (dalej: Dyrektor IAS) z 5 października 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2013 r. oraz za styczeń 2014 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji stan faktyczny

2.1. Decyzją z 22 grudnia 2016 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w S. rozliczył Stronie podatek VAT za wskazane na wstępie miesiące w sposób odmienny niż przez nią zadeklarowany (określił nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc oraz podatek do zapłaty).

Podstawą takiego rozstrzygnięcia było ustalenie, że Skarżąca (zajmująca się handlem paliwami oraz sprzedażą prowizyjną paliwa [....] w imieniu S.) dokonała bezpodstawnego odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez G. sp. z o.o. (dalej: G.) dotyczące zakupu paliw płynnych w postaci oleju napędowego oraz benzyny bezołowiowej. Jednocześnie bezpodstawnie ujęła faktury sprzedaży paliw płynnych na rzecz R. sp. z o.o. (dalej: R.) oraz innych podmiotów, nabytych uprzednio od G.

Jak bowiem ustalił organ faktyczna dostawa paliwa była niezgodna z dokumentacyjnym przebiegiem transakcji, tj. odbywała się od dostawcy - podmiotu zagranicznego bezpośrednio do końcowego odbiorcy krajowego z pominięciem G. i Strony. Faktycznym dysponentem paliwa w łańcuchu była R. Kwestionując wymienione transakcje, Dyrektor UKS wskazał, że Strona w badanym okresie brała udział w zorganizowanej grupie podmiotów, pomiędzy którymi przeprowadzane były fikcyjne transakcje obrotu paliwami płynnymi, w których Spółka pełniła rolę tzw. "bufora", który miał nabywać paliwo od "znikającego podatnika" (G.), a następnie odsprzedawać je m.in. do R..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne