Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. I FSK 2304/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Adam Nita (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2339/18 w sprawie ze skargi C. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lipca 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
W zaskarżonym wyroku z 19 czerwca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2339/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej określanego jako Centrum, Wnioskodawca, Strona lub Skarżący) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym lub DKIS) z 23 lipca 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, a także zasądził od Organu interpretacyjnego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.
Zagadnieniem spornym, jakie zaistniało w sprawie była klasyfikacja podakowoprawna wpłat dokonywanych na Fundusz [...]. Niezgodność zapatrywania stron postępowania interpretacyjnego na skutki zaistnienia stanu faktycznego zaprezentowanego we wniosku interpretacyjnym dotyczyła zaś podatkowoprawnych konsekwencji wpłat uczestników programu, w ich części przeznaczonej na działalność promocyjną oraz koszty własne funkcjonowania Fundacji. Wspomniany podmiot został powołany w celu realizacji Programu [...], a część wpłat dokonywanych przez uczestników tego przedsięwzięcia służy finansowaniu działalności promocyjnej oraz pokrywaniu kosztów własnych Fundacji. W tym kontekście powstało pytanie o to, czy wspomniane wpłaty stanowią wynagrodzenie za podejmowane działania i powinny wobec tego być uznane za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty