12.01.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. II GSK 588/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1814/21 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 15 kwietnia 2021 r. nr BP.501.2302.2020.0180.WA7.1835 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od J. S. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 775 (siedemset siedemdziesiąt pięć) złotych z tytułu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 listopada 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 1814/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA" lub "Sąd I instancji"), w sprawie ze skargi J. S. (dalej: strona, skarżący) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 15 kwietnia 2021 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym, w punkcie pierwszym uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 28 października 2020 r., w punkcie drugim zasądził od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz J. S. zwrot kosztów postępowania sądowego

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 16 kwietnia 2019 r. około godziny 11:15 w Warszawie, na terenie [...], funkcjonariusze Policji poddali kontroli drogowej pojazd marki Toyota o nr rej. [...]. Pojazdem kierował skarżący, który wykonywał usługę przewozu (zamówioną za pośrednictwem aplikacji Bolt) jednego pasażera w imieniu własnym. Za wykonany przejazd pasażer nie uiścił opłaty ze względu na podjętą kontrolę drogową przed wykonaniem przejazdu. W ocenie kontrolujących oznacza to, że w dniu kontroli strona wykonywała odpłatną usługę transportową, gdyż dla oceny odpłatnego charakteru umowy należy mieć na uwadze, jak charakter przewozu został przedstawiony pasażerowi - klientowi. Pasażer zamówił usługę za pośrednictwem aplikacji, za którą miał zapłacić określoną kwotę pieniędzy, w związku z czym była to usługa odpłatna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne