Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606708)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88729)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35839)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    06.12.2022 Obrót gospodarczy

    Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. II GSK 1795/22

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 czerwca 2022 r. sygn. akt VI SA/Wa 561/22 w sprawie ze skargi D.S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2021 r. nr DZP-I.6111.56.2021 w przedmiocie sprzeciwu od wpisu na listę aplikantów radcowskich oddala skargę kasacyjną.

    Uzasadnienie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 czerwca 2022r., sygn. akt VI SA/Wa 561/22 po rozpoznaniu skargi D.S. (dalej: wnioskodawca, kandydat, skarżący) na decyzję Ministra Sprawiedliwości (dalej: MS, Minister) z 20 grudnia 2021 r., nr DZP-I.6110.56.2021 sprzeciwiającą się wpisowi na listę aplikantów radcowskich Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, uchylił zaskarżoną decyzję oraz orzekł o kosztach postępowania sądowoadministracyjnego.

    Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

    Uchwałą nr 981/2021 z 4 listopada 2021 r. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie (dalej: Rada, ROIRP) dokonała wpisu wnioskodawcy na listę aplikantów radcowskich tej Izby. Podała, że do wniosku o wpis na listę aplikantów radcowskich, złożonego 13 października 2021 r., kandydat załączył oświadczenie z 13 października 2021 r., że korzysta z pełni praw publicznych i posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz, że nie toczyły się wobec niego postępowania dyscyplinarne oraz aktualnie nie toczą się postępowania karne i dyscyplinarne. Podał jednak, że toczyło się wobec niego postępowanie karne i przedłożył odpis wyroku Sądu Rejonowego [...] IV Wydział Kamy z [...] lutego 2021 r., sygn. akt [...] wraz z odpisem uzasadnienia oraz pisemne wyjaśnienia. Z powyższego wyroku wynikało, że na podstawie art 66 § 1 i § 2 k.k. i art. 67 § 1 k.k., ww. Sąd Rejonowy warunkowo umorzył postępowanie karne wobec wnioskodawcy o czyn z art. 177 § 1 k.k. na okres jednego roku tytułem próby. Jednocześnie, na podstawie art. 67 § 3 k.k. została orzeczona nawiązka na rzecz pokrzywdzonej w kwocie 7.000 zł. Sąd karny wziął pod uwagę, że wnioskodawca nieumyślnie spowodował wypadek w ruchu lądowym w wyniku nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a stopień społecznej szkodliwości i wina kandydata nie były znaczne. Warunkowo umarzając postępowanie, uwzględnił niekaralność kandydata, a także jego zachowanie po popełnieniu czynu, w tym szczególnie stosunek wobec pokrzywdzonej.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Stawki ryczałtu - zestawienie tabelaryczne najnowszych interpretacji podatkowych z 2024 r.
    • Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatki na własne zajęcia relaksacyjne
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.