Postanowienie NSA z dnia 19 października 2022 r., sygn. III OZ 651/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J. G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "Sklep Odzieżowy J. G." na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2022 r., sygn. akt II SA/Wa 1219/22 o odrzuceniu wniosku o przywrócenie terminu w sprawie ze skargi J. G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "Sklep Odzieżowy J. G." na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 7 maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przywrócić termin do wniesienia skargi
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 27 lipca 2022 r., sygn. akt II SA/Wa 1219/22, odrzucił wniosek J. G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "Sklep odzieżowy J. G." o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 7 maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników.
W motywach rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji podał, że J. G. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "Sklep odzieżowy J. G.", pismem z dnia 8 czerwca 2022 r., nadanym w placówce pocztowej 9 czerwca 2022 r. (data stempla pocztowego) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 7 maja 2020 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. W uzasadnieniu wniosku wyjaśnił, że zastosował się do pouczenia zawartego w zaskarżonej decyzji, tj. art. 15zzs ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r., poz. 374, zwana dalej "ustawą covidową"), zgodnie z którym w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID bieg terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych (i innych prowadzonych na podstawie ustawy) nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres. Następnie podniósł, że SKO po uchyleniu powyższego przepisu nie pouczyło ponownie o tym, że termin na zaskarżenie decyzji rozpoczął bieg. Pozostawał w przeświadczeniu, że art. 15 zzs ustawy covidowej nadal obowiązuje i oczekiwał na zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Dopiero po wejściu w życie w dniu 16 maja 2022 r. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 maja 2022 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2022 r., poz. 1025), uznał, że sytuacja ta może spowodować rozpoczęcie biegu terminu na zaskarżenie decyzji SKO. Skarżący wyjaśnił, że informację o uchyleniu art. 15 zzs ustawy covidowej powziął w dniu 7 czerwca 2022 r., tj. w dacie uzyskania porady prawnej. Właśnie tego dnia ustała przyczyna uchybienia terminu do wniesienia skargi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty