Postanowienie NSA z dnia 19 października 2022 r., sygn. III OW 69/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Prezydenta Miasta O. o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydenta Miasta O. a Komendantem [...] w przedmiocie wskazania organu właściwego w sprawie ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych postanawia: wskazać Komendanta [...] jako organ właściwy w sprawie.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 5 lipca 2022 r. Prezydent Miasta O. zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a Komendantem [...] (dalej jako Komendant lub Dowódca jednostki wojskowej) w przedmiocie rozpatrzenia wniosku J. Z. z dnia 3 czerwca 2022 r. w sprawie ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych.
W uzasadnieniu wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego Prezydent Miasta O. wskazał, że zawiadomieniem z dnia 14 czerwca 2022 r. Komendant przekazał mu do rozpoznania według właściwości, na podstawie art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.) w związku z art. 801 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) zwanej dalej ustawą o obronie Ojczyzny, ww. wniosek J. Z. Dowódca jednostki wojskowej uznając, iż nie jest organem właściwym w sprawie, wskazał, że zgodnie art. 801 ust. 3 ustawy o obronie Ojczyzny do ćwiczeń wojskowych z udziałem żołnierzy rezerwy zaplanowanych na rok 2022 stosuje się przepisy dotychczasowe - tj. art. 119a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r., poz. 372 i 1728) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącymi żołnierzami rezerwy (Dz. U. z 2018 r. poz. 881). Wobec powyższego organami właściwymi do rozpoznania takiego typu wniosków są nadal wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty