06.10.2022

Postanowienie NSA z dnia 6 października 2022 r., sygn. I OW 58/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia NSA Marian Wolanin po rozpoznaniu w dniu 6 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Powiatu L. o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Powiatem L. a Powiatem M. w przedmiocie wskazania organu właściwego do ponoszenia wydatków na wychowanie małoletniej N.S. w rodzinie zastępczej postanawia: wskazać Powiat L. jako organ właściwy w sprawie.

Uzasadnienie

Powiat L. wnioskiem z dnia 10 maja 2022 r. wystąpił o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy nim, a Powiatem M. w przedmiocie wskazania organu właściwego do ponoszenia wydatków na wychowanie małoletniej N.S. umieszczonej w rodzinie zastępczej.

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że małoletnia N.S. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego L. w L. z [...] kwietnia 2020 r. sygn. akt [...] w trybie zarządzenia opiekuńczego została umieszczona w rodzinie zastępczej spokrewnionej u H. i B.B. do czasu zakończenia postępowania w sprawie, zamieszkałych w powiecie l., gmina M. Powyższe postanowienie zostało uchylone postanowieniem Sądu Rejonowego L. w L. z [...] września 2020 r. sygn. akt [...]. W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy Sąd Rejonowy L. w L. postanowieniem z [...] kwietnia 2021 r. sygn. akt. [...], w trybie zarządzenia opiekuńczego umieścił małoletnią N.S. w rodzinie zastępczej pod opieką dziadków macierzystych H. i B.B. do czasu zakończenia postępowania w sprawie.

W ocenie wnioskodawcy z analizy zgromadzonej w sprawie dokumentacji oraz obowiązujących przepisów wynika, iż to Powiat M. jest powiatem właściwym do partycypowania w kosztach odpłatności za pobyt małoletniej w pieczy zastępczej. Na gruncie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 447) pojęcie "miejsce zamieszkania" nie jest zdefiniowane co oznacza, że należy się odwołać do definicji tego terminu zawartej w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020r. poz. 1740 z późn. zm.). Powołując się na treść art. 26 § 1 i 2 i art. 25 k.c. wnioskodawca stwierdził, że o miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (fakt przebywania) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu). Odwołując się do postanowienia NSA z 14 grudnia 2018 r. sygn. I OW 146/18 stwierdzono, że zamiarze stałego pobytu można mówić wówczas, gdy występują okoliczności pozwalające na wyciągnięcie wniosku, że określona miejscowość jest głównym ośrodkiem działalności danej osoby, w której koncentrują się jej czynności życiowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne