Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2132/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 sierpnia 2022 r. sygn. akt IV SA/Wr 269/22 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 28 lutego 2022 r. nr SKO/RŚ-423/37/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 10 sierpnia 2022 r. sygn. akt IV SA/Wr 269/22 oddalił skargę A. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z 28 lutego 2022 r. nr SKO/RŚ-423/37/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Prezydent Miasta Legnicy decyzją z 10 stycznia 2022 r. nr DR.5212.88.12.2021.BM odmówił A. A. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką, B. B., posiadającą orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Oleśnicy z 9 lipca 2012 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydane na stałe.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy, po rozpatrzeniu odwołania A. A., decyzją 28 lutego 2022 r. nr SKO/RŚ-423/37/2022 utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. SKO zaznaczyło, że świadczenie pielęgnacyjne nie jest przyznawane za samą opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, lecz za faktyczny brak możliwości podjęcia zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania tej opieki lub za rezygnację z zatrudnienia w celu jej sprawowania. Zdaniem Kolegium, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie daje podstaw do uznania, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niepodejmowaniem zatrudnienia przez skarżącego, a sprawowaniem przez niego opieki nad matką. Organ uznał, że zakres sprawowanej przez skarżącego opieki nie stoi na przeszkodzie w podjęciu przez niego zatrudnienia. W ocenie organu, opieka świadczona przez skarżącego nie jest i nie musi być świadczona w sposób ciągły i nieprzerwany, wyłączający możliwość podjęcia zatrudnienia w takim wymiarze i zakresie, który uniemożliwiałby wykonywanie przez niego niezbędnych czynności opiekuńczych wobec matki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty