12.12.2023

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 788/21

W postępowaniu naprawczym, prowadzonym w trybie art. 50-51 ustawy prawo budowlane, istotnym elementem jest nałożenie na inwestora obowiązku przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, który ma na celu doprowadzenie inwestycji do stanu zgodnego z przepisami prawa. Legalność realizowanej inwestycji, a także jej zgodność z obowiązującymi normami prawnymi, może być ostatecznie stwierdzona tylko po przeprowadzeniu takiego postępowania i w oparciu o weryfikację przedstawionego przez inwestora projektu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) sędzia del. WSA Jan Szuma Protokolant asystent sędziego Barbara Kowalska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 grudnia 2020 r. sygn. akt II SA/Gl 554/20 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 23 stycznia 2020 r. nr WINB-WOA.7721.315.2016.MA/AK w przedmiocie przedłożenia projektu budowlanego zamiennego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2020 r., sygn. akt II SA/Gl 554/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. R. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", w Katowicach z dnia 23 stycznia 2020 r., nr WINB-WOA.7721.315.2016.MA/AK, którą w pkt 1 uchylono decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "PINB", dla Miasta Częstochowa z dnia 15 kwietnia 2016 r., nr 153/2016, w zakresie wyznaczonego terminu przedłożenia projektu budowlanego zamiennego i wyznaczono nowy termin na dzień 1 czerwca 2020 r.; w pkt 2 utrzymano w mocy w pozostałej części ww. decyzję PINB, tj. odnośnie nałożenia na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.), zwanej dalej "P.b.", na M. i T. M. obowiązku sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego budynku mieszkalnego jednorodzinnego sporządzonego przez osobę uprawnioną w celu doprowadzenia budowy budynku na działce nr [...] przy ul [...] w Częstochowie do stanu zgodnego z prawem.

Sąd wskazał, że organy prawidłowo zakwalifikowały jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego (wykonanie mniejszego tarasu niż pierwotnie to planowano), wobec czego w niniejszej sprawie zastosowanie znalazł art. 51 ust. 1 pkt 3 P.b. Dlatego zasadnicze znaczenie dla rozpoznawanej sprawy ma dokonana przez organy ocena zgodności projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi. W zakresie norm odległościowych w sprawie nie stwierdzono nieprawidłowości (§ 12, § 13 i § 271 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; Dz. U. z 2015 r. poz. 1422; art. 43 ust. 1 ustawy o drogach publicznych). Została też zachowana linia zabudowy określona w decyzji o warunkach zabudowy. Inwestycja nie zakłóca bezpośredniego dostępu do drogi publicznej i dojazdu do posesji nr [...] przy ul. [...] (§ 14 ww. rozporządzenia). Nie narusza też warunków technicznych jeśli chodzi o projektowane miejsca postojowe i na odpady oraz co do kierunku spływu wód opadowych (odpowiednio § 19, § 23 i § 29 ww. rozporządzenia, czy też art. 234 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne; Dz. U. z 2018 r. poz. 2268 ze zm.). Okna budynków na sąsiednich posesjach są w odległościach większych niż wymagane przepisem. W aktach sprawy przekazanych do PINB znajdują się oświadczenia inwestorów o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zapis jest zgodny z dołączonym oświadczeniem. Mapa przyjęta do zasobu sporządzona przez uprawnionego geodetę, wyraźnie wskazuje przebieg granic pomiędzy działkami o nr ewid. geod. [...], a [...]. Powyższe ustalenie znajdują odzwierciedlenie w aktach sprawy. Sąd wskazał, że dla legalności procesu budowlanego nie ma znaczenia możliwość dokonywania modyfikacji przyjętych rozwiązań projektowych, o ile wprowadzone modyfikacje spełniają wymogi prawne. Sąd zaakcentował, że w zasadzie każda inwestycja powoduje konflikty sąsiedzkie. W niniejszej sprawie dokonane przez inwestorów odstępstwo od projektu zostało zakwalifikowane jako istotne, które wymaga sporządzenia projektu zamiennego. Organ słusznie tę kwestię ocenił, uwzględniając zebrany materiał dowodowy. Nie naruszono zatem przepisów postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne