Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. II GSK 507/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Bk 16/19 w sprawie ze skargi R.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 5 grudnia 2018 r. nr 2001-IOA.4246.142.2018 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 27 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Bk 16/19 oddalił skargę R.K. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku (dalej: Dyrektor IAS) z 5 grudnia 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z 5 września 2018 r. Naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku (dalej: organ pierwszej instancji), działając na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 i ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 471, z późn. zm.; dalej jako: u.g.h.) wymierzył skarżącemu karę pieniężną 200 000 zł z tytułu urządzania gier na urządzeniach komputerowych [1] oraz [2] w lokalu przy ul. [...] w G. W uzasadnieniu organ wskazał, że podstawą nałożenia kary były ustalenia przeprowadzonej w dniach 3-4 października kontroli oraz zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w tym zeznania świadków i opinie biegłego, które wykazały, że skarżący nie posiadając koncesji na prowadzenie kasyna gry, urządzał na urządzeniach elektronicznych korzystających z sieci Internet w celu komercyjnym gry losowe w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h., oferujące wygrane pieniężne oraz rzeczowe w postaci punktów umożliwiających rozpoczęcie nowej gry. Ujawniono również umowę najmu kontrolowanego lokalu z 1 października 2017 r. zawartą pomiędzy skarżącym (najemca) a A.S. (wynajmujący), mocą której wynajmujący zobowiązał się oddać najemcy do używania w całości opisany wyżej lokal użytkowy w zamian za czynsz w kwocie 300 zł brutto miesięcznie oraz płatne dodatkowo koszty eksploatacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty