Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. II GSK 460/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 stycznia 20189 r., sygn. akt III SA/Łd 952/18 w sprawie ze skargi K. Sp. z o.o. w J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 10 września 2018 r. nr 1001-IOA.4246.181.2018.8.BS w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od K. Sp. z o.o. w J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 2.340 (dwa tysiące trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 29 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Łd 952/18, po rozpoznaniu skargi K. Sp. z o.o. w J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 10 września 2018 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry, 1/ uchylił zaskarżoną decyzję, oraz 2/ zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu 17 września 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego I w Łodzi przeprowadzili w lokalu znajdującym się w Ł. przy ul. [...], działka nr [...], kontrolę w celu ustalenia, w drodze eksperymentu, czy działanie zainstalowanych w lokalu urządzeń wyczerpuje definicję gier na automatach zawartą w art. 2 ust. 3-5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; powoływanej dalej jako: u.g.h.). Podczas kontroli stwierdzono włączone i udostępnione dla graczy trzy urządzenia o nazwie [...]: nr [...], nr [...] oraz nr [...]. W wyniku przeprowadzonych eksperymentów na ww. urządzeniach ustalono, że gry prowadzone były w celach komercyjnych i mają charakter losowy, ponieważ grający nie ma wpływu na wynik gry. Przesłuchany w charakterze świadka funkcjonariusz celny, uczestniczący w czynnościach kontrolnych zeznał, że w miejscu kontroli znajdowały się trzy włączone i gotowe do gry urządzenia, służące do nielegalnych gier hazardowych. Sprawne technicznie automaty nie posiadały na obudowie oznaczeń właściciela. Potwierdził, że przeprowadził eksperymenty na ww. urządzeniach, gry próbne miały charakter losowy, zaś wynik gry był niezależny od zręczności gracza. Gry organizowane były w celach komercyjnych, na każdym urządzeniu uzyskano wygraną. Obecny podczas kontroli pracownik lokalu, odmówił odpowiedzi na pytanie, kto jest jego pracodawcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty