21.06.2022

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. III OSK 3678/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 77/20 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie z dnia 20 listopada 2019 r., nr 196/EU-O/2019 w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy za lata 2010-2013 oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 5 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 77/20 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie z 20 listopada 2019 r. nr 196/EU-O/2019 w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 135 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325) dalej "p.p.s.a.", uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

W ocenie Sądu pierwszej instancji w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 7/15 dopuszczalne i możliwe jest ponowne przeliczenie i wypłacenie tzw. "wyrównania" ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W oparciu o obowiązujący stan prawny można wyliczyć nowy przelicznik za niewykorzystany urlop. Zdaniem Sądu sposób wyliczenia kwoty należnej wprost wskazuje uzasadnienie wyroku TK w powołanej sprawie. W rozpatrywanej sprawie zgodnie z art. 115a ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 161 ze zm.) zwanej dalej "ustawą" należy po wyliczeniu ilości dni urlopu przysługującego skarżącemu pomnożyć tę ilość przez wysokość wynagrodzenia przysługującego skarżącemu za 1 dzień roboczy na dzień zwolnienia ze służby, obliczonego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Wyliczenie należnego skarżącemu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop nie wymaga nowelizacji przepisów. Wobec powyższego Sąd pierwszej instancji stwierdził, że zaskarżona decyzja i poprzedzającą ją decyzja organu pierwszej instancji zostały wydane z naruszeniem przepisów prawa materialnego, tj. art. 115a ustawy o Policji, co uzasadniało uchylenie obu tych decyzji. Ponadto Sąd pierwszej instancji stwierdził, że skoro roszczenie skarżącego dotychczas nie istniało to nie mogło się przedawnić. Co prawda, zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy o Policji roszczenia z tytułu prawa do uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, niemniej w myśl ust. 2 tego artykułu organ właściwy do rozpatrywania roszczeń może nie uwzględnić przedawnienia, jeżeli opóźnienie w dochodzeniu roszczenia jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami. Taką okolicznością jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 7/15, na którym skarżący oparł swoje żądanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne