14.06.2022

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2022 r., sygn. III OSK 4646/21

Nadużycie prawa do informacji publicznej, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej ?Dz. U. z 2019r. poz. 1429 ze zm.), nie neguje samego prawa, a jedynie tamuje drogę do jego uzyskania. Ma to miejsce najczęściej w sprawach, w których żądanie składa podmiot będący stroną innego postępowania (sądowego, administracyjnego) lub podmiot przygotowujący się do wszczęcia takiego postępowania, a z treści wniosku o udostępnienie informacji publicznej wynika, że składa go w związku z tym postępowaniem, np. celem zgromadzenia dowodów koniecznych do osiągnięcia korzystnego dla siebie wyniku postępowania.

Teza urzędowa

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia NSA Teresa Zyglewska po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 lipca 2020 r., sygn. akt II SAB/Kr 71/120 w sprawie ze skargi A. K. na bezczynność M. K. w przedmiocie udzielenia informacji publicznej na wniosek z dnia 5 stycznia 2019 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 lipca 2020 r., sygn. akt II SAB/Kr 71/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi A. K. na bezczynność M. K. w przedmiocie udzielenia informacji publicznej na wniosek z dnia 5 stycznia 2019 r.: I. zobowiązał organ do wydania aktu lub dokonania czynności w przedmiocie wniosku skarżącego z dnia 5 stycznia 2019 r.; II. stwierdził, że organ dopuścił się bezczynności, a bezczynność ta miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. przyznał do M. K. na rzecz A. K. kwotę 1000 zł tytułem sumy pieniężnej; IV. zasądził od M. K. na rzecz skarżącego A. K. kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

A. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na bezczynność M. K., prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą M. K., w zakresie udostępnienia informacji publicznej na wniosek z dnia 5 stycznia 2019 r. W uzasadnieniu wskazał, że w dniu 13 grudnia 2018 r. wystąpił do Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej kontroli biletów w autobusach. Uzyskał informację, że dane te są w posiadaniu przewoźnika, tj. M. K.. Dnia 5 stycznia 2019 r. wystąpił o informację publiczną w tym zakresie. Wobec braku reakcji na wniosek, pismem z 18 marca 2019 r. ponaglił do udostępnienia wnioskowanej informacji. Obydwa pisma pozostały bez jakiejkolwiek reakcji. Skarżący podkreślił, że żądana informacja ma walor informacji publicznej, a skarżony podmiot jest zobowiązany, w myśl art. 4 ust. i pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429 ze zm.; zwanej dalej "u.d.i.p."), do jej udostępnienia, bowiem wykonuje zadania publiczne w zakresie publicznego transportu zbiorowego i uzyskuje dopłaty z budżetu państwa do biletów ulgowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne